Sebevražda – lidé nechtějí umřít. Chtějí, aby zemřelo něco bolestivého v nich

23. srpen 2022

Největší audioportál na českém internetu

Už samotné sdílení může pomoci, v těžkých chvílích myšlení funguje jinak (ilustrační foto) | Foto: Unsplash, Licence Unsplash

Proč funguje myšlení v nejtěžších chvílích jinak? Jak pomoci někomu, koho trápí myšlenky na sebevraždu? Jak a komu se svěřit? Uslyšíte v záznamu pořadu

„Když člověk přemýšlí nad sebevraždou, nevidí možná řešení,” říká pro Balanc psycholožka, psychoterapeutka a krizová interventka Anna Jelínková. Pro někoho je sebevražda nepředstavitelná, zakázaná a tabuizovaná. Ale sebevražedné myšlenky a tendence se mohou objevit i u zdravého člověka. Často se říká, že lidé nechtějí umřít, ale zbavit se bolesti, kterou prožívají. Jak pomoci někomu, kdo uvažuje, že si sáhne na život?

„Mysleme nejdříve na sebe, dopřejme si chvilku informaci vstřebat.” Je důležité dovolit si být s člověkem se sebevražednými myšlenkami v kontaktu. Povídat, nebagatelizovat, brát ho vážně. Když na to nemáme kapacity, nevadí. Není naší povinností někoho zachránit, ale můžeme mu doporučit odborníky nebo třeba telefonickou linku či krizové centrum.

„Sebevražda není zbabělost, lidé prožívají extrémní věci. Říci si o pomoc chce sílu.” Už samotné sdílení může pomoci, v těžkých chvílích myšlení funguje jinak. Neexistuje univerzální měřítko problému, na každého dopadají a prožívá ho jinak. Ohroženi jsou i mladí lidé. Žijí pod velkým tlakem a někdy jim chybí sebevědomí, zkušenosti a naděje. Když se podaří dobře takto těžké období, výrazně se snižuje pravděpodobnost, že se člověk o suicidium pokusí znovu.

Linky důvěry a krizová centra v Česku:

https://www.capld.cz/linky-duvery-cr/

https://nepanikar.eu/mapa-pomoci-krizova-centra/

https://nevypustdusi.cz/2021/12/20/krizova-centra/

https://psychoportal.cz/krizova-centra-a-sluzby/

Poslechněte si celý Balanc o sebevražedných myšlenkách a tendencích a dobré pomoci.

autor: Petr Bouška