Sebevražda – lidé nechtějí umřít. Chtějí, aby zemřelo něco bolestivého v nich

23. srpen 2022

„Když člověk přemýšlí nad sebevraždou, nevidí možná řešení,” říká pro Balanc psycholožka, psychoterapeutka a krizová interventka Anna Jelínková. Pro někoho je sebevražda nepředstavitelná, zakázaná a tabuizovaná. Ale sebevražedné myšlenky a tendence se mohou objevit i u zdravého člověka. Často se říká, že lidé nechtějí umřít, ale zbavit se bolesti, kterou prožívají. Jak pomoci někomu, kdo uvažuje, že si sáhne na život?

„Mysleme nejdříve na sebe, dopřejme si chvilku informaci vstřebat.” Je důležité dovolit si být s člověkem se sebevražednými myšlenkami v kontaktu. Povídat, nebagatelizovat, brát ho vážně. Když na to nemáme kapacity, nevadí. Není naší povinností někoho zachránit, ale můžeme mu doporučit odborníky nebo třeba telefonickou linku či krizové centrum.

„Sebevražda není zbabělost, lidé prožívají extrémní věci. Říci si o pomoc chce sílu.” Už samotné sdílení může pomoci, v těžkých chvílích myšlení funguje jinak. Neexistuje univerzální měřítko problému, na každého dopadají a prožívá ho jinak. Ohroženi jsou i mladí lidé. Žijí pod velkým tlakem a někdy jim chybí sebevědomí, zkušenosti a naděje. Když se podaří dobře takto těžké období, výrazně se snižuje pravděpodobnost, že se člověk o suicidium pokusí znovu.

Linky důvěry a krizová centra v Česku:

https://www.capld.cz/linky-duvery-cr/

https://nepanikar.eu/mapa-pomoci-krizova-centra/

https://nevypustdusi.cz/2021/12/20/krizova-centra/

https://psychoportal.cz/krizova-centra-a-sluzby/

Poslechněte si celý Balanc o sebevražedných myšlenkách a tendencích a dobré pomoci.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.