Setkání s Bohem i Ďáblem. Stále více lidí užívá psychedelika. Jak ale se silnými zážitky naložit?

29. srpen 2023

Žijeme v době psychedelické renesance, po zákazu na konci šedesátých let probíhá intenzivní výzkum těchto pozoruhodných látek. V některých zemích, včetně Česka, vznikají psychedelické kliniky, mnoho států přehodnocuje svůj prohibitivní postoj a objevují se i psychedeličtí investoři a start-upy. Roste i komunita i počet uživatelů, kteří vyhledávají silné zážitky. Jak s takovými zkušenostmi naložit ke svému prospěchu a jde to bez terapie? Odpovídá Michaela Cmíralová.

Upozorňujeme, že tyto látky jsou na seznamu zakázaných v Česku i v mnoha zemích po světě. Jejich užívání je i rizikové a celý rozhovor je veden v duchu konceptu harm reduction, tedy minimalizace potenciálních škod. Protože realitou je, že lidé tyto látky užívají a užívat budou.

Co jsou psychedelika a proč se o nich bavíme v rámci duševního zdraví? 

Psychedelika jsou psychoaktivní látky, které navozují rozšířené stavy vědomí. Slovo psychedelický pochází z řeckých slov psyché a delos a už to krásně objasňuje, co to vlastně psychedelika jsou. Lze to přeložit jako mysl manifestující nebo duši zjevující. To pregnantně odkrývá potenciál a možnosti psychedelik, protože mohou více odkrýt vnitřní prožívání. Metaforicky lze říct, že fungují jako taková lupa, která se více zaměří na to, co se v nás děje a může odkrýt to, co o sobě ještě nevíme. 

Jak člověka tyto látky ovlivňují? 

Čtěte také

Psychedelika navozují změněné stavy vědomí, což mimo jiné může znamenat změněné vnímání času, prostoru, emocí, myšlenek. Také mohou navozovat pseudohalucinace a i nepříjemné a náročné stavy, jako je větší strach, úzkost. Depersonalizace, derealizace, takové oddělení od světa, od sebe. Možností je mnoho a je to hodně individuální. Můj úhel pohledu je z psychoterapeutického místa a z toho hlediska jsou účinky velice zajímavé. Psychedelika jemně rozvolní naše obranné mechanismy. Čímž nám umožňují více si všimnout toho, co se v nás děje. Zvláště u obsahů, které mohou být dlouhodobě potlačené nebo nevědomé. Najednou se mohou zviditelnit. To je potenciál a přínos pro duševní zdraví. Pokud se na tyto obsahy podíváme a naučíme se s nimi pracovat. 

Proč je dobré takové zkušenosti a integrovat je v psychoterapi?

Michaela Cmíralová, dokončuje studium psychologie, je v psychoterapeutickém výcviku, je lektorkou čchi-kung a zakladatelka seberozvojové platformy Sebeškola. Vede pro organizaci Beyond Psychedelics skupiny psychedelické integrace.

Co se týče psychedelické integrace, tak mně přijde zcela stěžejní. I vzhledem k tomu, že užívání psychedelik se děje v různých podmínkách, ne vždy kontrolovaných. Mně přijde škoda, že pokud se vydám na takovou velkou dobrodružnou cestu, což užití může být, tak ji pak nijak nevytěžím. Je to jako kdybych jela cestovat kolem světa, získala spousta nových dovedností a pak je nepoužívala.

Poslechněte si celý rozhovor o psychedelické integraci.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.