Slavná edice Vertigo, kam přispíval Alan Moore a Neil Gaiman, končí. Kde hledat komiksovou závrať?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z komiksu Sandman Neila Gaimana

Vydavatelství DC Comics ohlásilo, že v lednu příštího roku hodlá ukončit svou edici Vertigo zaměřenou na náročnější komiksy pro dospělé, kam přispívaly angloamerické hvězdy formátu Neila Gaimana, Alana Moora nebo Granta Morrisona. Jeho šéfredaktorka Karen Berger nicméně už několik let řídí vlastní edici u konkurenčních Dark Horse Comics.

Americké vydavatelství DC je vedle společnosti Marvel největším mainstreamovým vydavatelem komiksů v USA. Kromě Batmana, Supermana a dalších ikonických superhrdinů se pyšní i tím, že v 80. letech pomohlo k nástupu vlny dospělejších, temnějších a hlavně komplexnějších komiksů. DC v té době najímalo britské autory a dávalo jim prostor k realizaci odvážných konceptů. Takhle vznikl Bažináč a Strážci Alana Moora, Doom Patrol Granta Morrisona nebo Sandman Neila Gaimana.

Velkou zásluhu na tomhle směřování měla tehdejší editorka Karen Berger, která do DC nastoupila v roce 1979, a právě její zásluhou Moore získal pozici scenáristy Bažináče a Gaiman získal příležitost pracovat na Sandmanovi. Od roku 1993 proto dostala na starost novou edici, kde vycházely komiksy pro dospělé. Vertigo se pod jejím vedením stalo opravdovou legendou.

Z komiksu Strážci Alana Moora

Berger nadále spolupracovala se špičkovými autory z britské komiksové kolébky. U Vertiga vycházely komiksy, které jsou i u nás notoricky známé – Gaimanův Sandman, postmoderní Preacher Gartha Ennise, hororový Hellblazer nebo u nás bohužel dosud nevydaná magická klasika Granta Morrisona The Invisibles.

Vertigo se ale postupně odklonilo jak od superhrdinských komiksů, tak od prvoplánově brutálních grim and gritty sérií typu Loba. Jejich tvůrci často do komiksového média hodně invenčním způsobem přepracovávali různé literární žánry. Vyšel zde například fantasmagorický komiks Lovecraft Hanse Rodionoffa, Keitha Giffena a Enriqua Breccii, inspirovaný životem a dílem proslulého hororového spisovatele, špionážní Human Target Petera Milligana, kriminální Skalpy Jasona Aarona a R. M. Guéry nebo série Mýty Billa Willinghama, vycházející z lidových pohádek. Jeff Lemire pod hlavičkou Vertiga vydal například formálně vynalézavý sci-fi příběh Trillium, Mike Carey zase vynikající vyprávění o moci příběhů Mezi řádky. Výčet zasloužilých počinů by mohl pokračovat dál.

F**k Batman and f**k TV! Komiksový seriál Titans nabízí DC přímo přes svou streamovací platformu

Ze seriálu Titans

Komiksové vydavatelství DC, které stojí za řadou nezvedených blockbusterů a mnohem zdařilejších televizních sérií, se rozhodlo trochu změnit pravidla hry. Dalo vale televizním společnostem, které sice disponují potřebnými vysílacími kanály, ale také si můžou klást své podmínky. Nejnovější adaptaci franšízy ze své komiksové stáje zpřístupnilo divákům v USA přímo prostřednictvím vlastní streamovací platformy DC Universe.

Po roce 2010 se nicméně nad ediční řadou začala stahovat mračna. Některé nejpopulárnější série se přestěhovaly přímo pod patronát hlavního vydavatelství DC a v roce 2013 z postu šéfredaktorky odešla Karen Berger. Na její pozici se rychle vystřídalo několik náhradníků, kteří nestačili tvář edice nikam posunout, a nakonec se Vertigo ocitlo přímo pod vedením šéfů samotného DC Comics. Vydavatelé se pokusili o restart značky tím, že rozjeli několik nových sérií ze světa superpopulárního Sandmana a také několik dalších řad, které se měly zabývat problémy současné společnosti. Příliš to ale nevyšlo. Oslavovaná série Border Town vycházející z mexického folkloru byla loni ukončena po pouhých čtyřech sešitech poté, co byl její scenárista Eric M. Esquivel obviněn ze sexuálního útoku a kreslíř Ramon Villalobos spolu s koloristkou Tamrou Bonvillain odmítli ve spolupráci s ním pokračovat. Série Second Coming o tom, jak se Ježíš vrací na zem a potkává se se superhrdinou jménem Sun-Man, se stala ještě před vydáním terčem kritiky ultrakonzervativní nátlakové skupiny a DC raději její vydávání pozastavilo. Second Coming nakonec vychází u menšího vydavatelství. Ke konkurenčním Image Comics se přestěhovala další plánovaná nová série Vertiga, dystopický příběh o totalitní budoucnosti, která tvrdě dohlíží na sexuální aktivity svých občanů, SFSX (Safe Sex), která byla na nové vedení Vertiga nejspíš také příliš kontroverzní.

Série Second Coming o tom, jak se Ježíš vrací na zem a potkává se se superhrdinou jménem Sun-Man, se stala ještě před vydáním terčem kritiky ultrakonzervativní nátlakové skupiny a DC raději její vydávání pozastavilo

Potápějící se loď půjde definitivně ke dnu v lednu příštího roku. Je dost možné, že to bude také znamenat konec opravdu dospělých komiksů u DC. Komiksy určené pro starší čtenáře budou prý nadále vycházet v edici DC Black Label, která ale zatím publikovala hlavně temné příběhy ze světa Batmana. Nejslibněji zatím vypadá plánovaná řada Hill House Comics, která má u Black Label začít vycházet na podzim. Dohlížet na ni má totiž spisovatel Joe Hill, syn Stephena Kinga a autor vynikající komiksové série Zámek a klíč.

Karen Berger zatím u vydavatelství Dark Horse vede edici Berger Books, která je mnohem nenápadnější, ale také o něco ambicióznější než Vertigo. Vydala například ambiciózní černobílý komiks Incognegro o afroamerickém reportérovi, jehož odstín pleti je tak světlý, že se může vydávat za bělocha. V Americe 30. let se pod tímhle inkognitem pouští do vyšetřování případu lynčování.

Víc o superhrdinském Ježíšovi, britské komiksové invazi a hororech z domu Joea Hilla si poslechněte v novém díle Ektoplasmy.