Slovem roku je rizz alias charisma a Brňan zasunul klacík do kasičky. To jsou zprávy týdne

8. prosinec 2023

Zuzana Fuksová a Ivana Veselková v aktuálním díle podcastu Mikrovlnky vybírají ty nejlahodnější preclíky ze zpravodajské ošatky. Jako obvykle se Mikrovlnky zaměřily na těžko pochopitelné zprávy jak ze světa, tak z regionů.

Ivanku jako milovnici jazykovědy zaujala zpráva o tom, že slovem roku je podle Oxfordského slovníku angličtiny takzvaný rizz. A co že to vlastně znamená? Ten, kdo má rizz, má podle etymologů šarm, styl, je atraktivní a ví, jak lidově řečeno někoho „sbalit.“

Zuzaně uhranula informace o tom, že ruská věznice Kapotnya má nejtvrdší režim. Každé ráno pouští vězňům písně „Why Does My Heart Feel So Bad?“ nebo „Honey“ od amerického zpěváka Mobyho nebo „It's My Life“ a „One Wild Night“ od Bon Jovi.

Nesměla chybět nějaká ta krimizpráva z Brna: myslel jsem na babičku, sdělil muž v Brně a zasunul klacík do kasičky.

Je mezi moravským nezbedou, ruským mučením hudbou a novým trendy slůvkem nějaká tajnosnubná souvislost? Vůbec ne, míní Mikrovlnky. Zahoďte ambice pochopit svět a radši si poslechněte všechny novinky ze známého vesmíru v novém díle Mikrovlnek.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.