Sny jsou výživou duše a činí život kouzelnějším, říká terapeut Lukáš Karas

27. květen 2024

Terapeut Lukáš Karas se dlouhodobě věnuje studiu snů a jejich výkladu. V Hergot!u mluví nejen o jejich využití v terapeutické praxi, ale také o jejich propojení s magií a spiritualitou a vysvětluje jakou funkci mohou mít.

Proč sníme? Podle Karase třeba proto, že máme neustálou potřebu svět popisovat. Podle něj žijeme v takzvané mentální mapě reality, která je často konfrontována novými životními zkušenostmi.

Sny pak můžeme chápat jako „trávící proces“ neboli „určitý aparát duše, která vezme tyto prvky zkušenosti a skutečnosti a snaží se je včlenit do dosud existující mentální mapy reality“.

Podle Karase jsou tedy sny především nástrojem integrace do mentální mapy dosud nezahrnutých zkušeností.

Jak se na sny dívají různé starobylé i současné kultury? Proč jsou sny výživou duši? Jak souvisí s magií a spiritualitou? Co o nás prozrazují naše sny? Jak se sny Karas pracuje v terapii?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.