Sny jsou výživou duše a činí život kouzelnějším, říká terapeut Lukáš Karas

27. květen 2024

Terapeut Lukáš Karas se dlouhodobě věnuje studiu snů a jejich výkladu. V Hergot!u mluví nejen o jejich využití v terapeutické praxi, ale také o jejich propojení s magií a spiritualitou a vysvětluje jakou funkci mohou mít.

Proč sníme? Podle Karase třeba proto, že máme neustálou potřebu svět popisovat. Podle něj žijeme v takzvané mentální mapě reality, která je často konfrontována novými životními zkušenostmi.

Sny pak můžeme chápat jako „trávící proces“ neboli „určitý aparát duše, která vezme tyto prvky zkušenosti a skutečnosti a snaží se je včlenit do dosud existující mentální mapy reality“.

Podle Karase jsou tedy sny především nástrojem integrace do mentální mapy dosud nezahrnutých zkušeností.

Jak se na sny dívají různé starobylé i současné kultury? Proč jsou sny výživou duši? Jak souvisí s magií a spiritualitou? Co o nás prozrazují naše sny? Jak se sny Karas pracuje v terapii?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.