Melodie srdce proti strachu z promeškání. O FOMO s psycholožkou Miroslavou Veselkovou

25. březen 2024

Anglická zkratka FOMO (Fear Of Missing Out) označuje obavy, že nám něco uteče. Máme spousty možností, cítíme se zahlcení a často nevíme, pro co se rozhodnout. Psycholožka Miroslava Veselková nedávno napsala spolu s jezuitou Samuelem Prívarou knihu Svoboda místo strachu z promeškání aneb FOMO jinak. V pořadu Hergot! svůj pohled na tento fenomén přiblížila a také nabídla rady, jak mu čelit.

Klíčem je především sebepoznání a ujasnění si osobních priorit a hodnot. „Představuji si, že v našem srdci zní taková melodie. Někdy ale neumíme tuto melodii poslouchat. Nevíme, jak se do ní zaposlouchat. Nebo je přehlušená okolním světem. Máme spousty možností, ale my jsme vně, a nevíme, co bychom rádi,“ vysvětluje poeticky Miroslava Veselková jádro problému, který je třeba řešit.

Zajímá vás, jaké konkrétní kroky podniknout, aby člověk nepodlehl strachu z promeškání? Kam sahají evoluční kořeny FOMO? Kde je pro Miroslavu Veselkovou hranice psychologického a duchovního přístupu k řešení tohoto problému? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.