Spálené květy, černé kořeny i fraktály bodláku. Moderní svatební kytice je víc symbolem než dekorací
„Do kytice se dá ledacos zašifrovat. Třeba místa, která jsou pro pár důležitá, nebo upřímné přání s budoucím manželem zakořenit,“ říká krajinná architektka Lucie Králíková, která pro nevěsty vytváří nekonvenční rostlinnou výzdobu. Co může nahradit tradiční pugét bílých růží a co vlastně chtějí mileniálové svatební kyticí říct?
Zahradní architektka Lucie Králíková založila před osmi lety výtvarně-ekologický projekt Efemér. Ten by se dal velmi obecně popsat jako lokální květinářství, to ale ani zdaleka nevystihuje jeho podstatu. Králíková pracuje s rostlinami konceptuálně – hledá v nich symboly, šifry, vytváří z nich živé objekty, které slouží třeba jako výzdoba kostelů nebo měst při různých oslavách. „Efemér jsem založila, protože mi leží na srdci některé dnešní postupy v obchodu s řezanými květinami. Jako zákazníci známe zaběhlý květinový sortiment, který je celoročně k dispozici, ale méně už tušíme, že k nám putuje tisíce kilometrů a jakou daň platí za jeho nízkou cenu a celoroční dostupnost lidé i krajina v Zimbabwe, Keni či Ekvádoru. Neuvědomujeme si, že globální trh zapříčinil zánik téměř všech malopěstitelů květin a zahradnictví v našem sousedství. Mizí tak přirozená schopnost účelně využívat místní zdroje a často i pocit zodpovědnosti za své okolí,“ vysvětluje motivy pro založení svého projektu.
Rozhodla se využívat to, co příroda nabízí u nás – místo vyšlechtěných orchidejí květiny z procházky za městem nebo z produkce ekologického zemědělství. A uvědomělým nevěstám tak nabízí nevšedně všední alternativu. Zákaznice architektka tak na svatbě nesla máčku – kulatý, velký, suchý bodlák, jehož větvičky se pravoúhle lomí a odkazují k minimalismu a geometrii. Jiná nevěsta chtěla pracovat s kořenem. „Vybrali jsme nádherný temně černý kořen kostivalu lékařského, v latině se jmenuje Symphytum officinale, což je ze slova srůstat. Chtěla do něj promítnout touhu s novým partnerem zakořenit,“ vysvětluje Králíková.
Inspiraci hledá i v historii. V antikvariátech nakupuje starožitné fotografie z první republiky a zkoumá, do jakých květin se tehdy zamilovali naši předci. „Dříve to byly sezonní kytky, ale to bylo proto, že tady byli zahradníci, kteří je ve sklenících pěstovali tady u nás v Česku. Pak byl dlouho trend, že nóbl byly květiny posvěcené zahraničím a ty ze zahrady nebyly, jak bychom řekli dnes, cool.“
Teď ale lidé konečně říkají dost. Svatební rituál si navíc stále víc přizpůsobují vlastní osobnosti a názorům na svět. Na květinářskou výpravu se často vydávají s Králíkovou, chtějí rostliny z míst, která pro ně mají význam, třeba z kopce, kde se zasnoubili. Jedna nevěsta si dokonce květiny sama zasela a sklidila. Mnohdy kýčovité floristické umění z přešlechtěných rostlinných druhů tak možná nahradí opravdu symbol – kromě toho osobního, který má význam pro snoubence, pak také jeden týkající se celého lidstva. Symbol lásky k přírodě, která nás obklopuje.
Jak vypadá moderní svatební kytice? Proč je potřeba znovuoživit povolání zahradníka? A kdo se odvážil jít k oltáři s kořenem v rukou? Poslechněte si rozhovor s krajinnou architektkou Lucií Králíkovou.
Související
-
Efemér jsou květinové bohyně z Rosické
Na brněnské ulici Rosická 1 je nádražní ubytovna, ze které se staly architektonické ateliéry a útočiště kreativních lidí. Sídlí tu také Efemér, květinářství, které ...
-
Věnčení, čepení, střílení z bambitek i varovné písně. Svatební tradice, které už téměř vymizely
„Mladí lidé si dnes vytváří nové tradice a jde hlavně o to se na svatbě nezávazně bavit. Zatímco dříve všechno svatební veselí směřovalo jednoznačně k okamžiku...
Epizody Svatebek
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.