Srovnávání přináší dětem motivaci, ale i stres. Laťku klidně položte na zem, ať ji přeskočí

17. červen 2020

Do magazínu Houpačky si Martina Poliaková pozvala mámy Janu a Míšu, aby se jich zeptala, jak se v jejich malých dětech odráží rodičovská očekávání a jak se vyrovnávají s neustálým tlakem na srovnávání vývoje potomků, který pociťují. Shodují se na tom, že je dobré dětem nabízet rozličné aktivity, které mají za cíl rozvíjet jejich všestrannost, problém ale nastává, když se ambice a očekávání nesetkávají s výkonem.

Nekonečné srovnávací tabulky fyzického a psychického vývoje provází rodiče a jejich děti už od početí. „Po srovnávacích tabulkách raději nepokukuju, protože jsem si vědoma toho, že jsem trochu typ, který by to přílišné porovnávání pak semlelo,“ uvádí téma Jana. A přidává nepříjemnou zkušenost, kdy v ní poznámka o malé hlavě její dcery vyvolala na několik týdnů nejistotu, zda je vše v pořádku.

„S prvním dítětem jsem tabulky vývoje poměrně sledovala,“ navazuje Míša, „vždy když jsme za sebou měli nějaký milník, tak jsem se do tabulek podívala. Nyní to s druhým dítětem nechávám plynout. Když se ale vaše dítě do tabulky nevejde, je těžké se od srovnání odstřihnout a vyrovnat se s tím, že je jinde než většina jeho vrstevníků,“ popisuje Míša nejistotu, kterou zažívá kvůli menšímu vzrůstu svých synů. „Napadlo mě, že bychom se s tím měli naučit zacházet už v těhotenství, protože pro mě bylo celé těhotenství plné milníků, testů a zkoušek. Ale nenaučilo,“ přitakává Jana.

Tlak na všestranný rozvoj schopností už od batolecího věku ne vždy kopíruje skutečnou zralost dítěte a rodiče odolávají, nebo naopak podléhají tlaku společnosti, že dítě musí zkusit vše a vybrat si, jak se bude profilovat už ve velmi nízkém věku. Jak se Míša a Jana vyrovnávají s neúspěchy svých dětí a berou si je osobně? Zvládají reflektovat své ambice a ustoupit od nich v případě, když je dítě nenaplňuje? Poslechněte si nový díl Houpaček.

autor: Martina Poliaková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.