Srovnávání přináší dětem motivaci, ale i stres. Laťku klidně položte na zem, ať ji přeskočí

17. červen 2020

Do magazínu Houpačky si Martina Poliaková pozvala mámy Janu a Míšu, aby se jich zeptala, jak se v jejich malých dětech odráží rodičovská očekávání a jak se vyrovnávají s neustálým tlakem na srovnávání vývoje potomků, který pociťují. Shodují se na tom, že je dobré dětem nabízet rozličné aktivity, které mají za cíl rozvíjet jejich všestrannost, problém ale nastává, když se ambice a očekávání nesetkávají s výkonem.

Nekonečné srovnávací tabulky fyzického a psychického vývoje provází rodiče a jejich děti už od početí. „Po srovnávacích tabulkách raději nepokukuju, protože jsem si vědoma toho, že jsem trochu typ, který by to přílišné porovnávání pak semlelo,“ uvádí téma Jana. A přidává nepříjemnou zkušenost, kdy v ní poznámka o malé hlavě její dcery vyvolala na několik týdnů nejistotu, zda je vše v pořádku.

„S prvním dítětem jsem tabulky vývoje poměrně sledovala,“ navazuje Míša, „vždy když jsme za sebou měli nějaký milník, tak jsem se do tabulek podívala. Nyní to s druhým dítětem nechávám plynout. Když se ale vaše dítě do tabulky nevejde, je těžké se od srovnání odstřihnout a vyrovnat se s tím, že je jinde než většina jeho vrstevníků,“ popisuje Míša nejistotu, kterou zažívá kvůli menšímu vzrůstu svých synů. „Napadlo mě, že bychom se s tím měli naučit zacházet už v těhotenství, protože pro mě bylo celé těhotenství plné milníků, testů a zkoušek. Ale nenaučilo,“ přitakává Jana.

Tlak na všestranný rozvoj schopností už od batolecího věku ne vždy kopíruje skutečnou zralost dítěte a rodiče odolávají, nebo naopak podléhají tlaku společnosti, že dítě musí zkusit vše a vybrat si, jak se bude profilovat už ve velmi nízkém věku. Jak se Míša a Jana vyrovnávají s neúspěchy svých dětí a berou si je osobně? Zvládají reflektovat své ambice a ustoupit od nich v případě, když je dítě nenaplňuje? Poslechněte si nový díl Houpaček.

autor: Martina Poliaková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.