Stále více Američanů omezuje spotřebu plastu. Nosí látkové tašky a navazují na rodinné tradice

Recyklace plastového odpadu je v poslední době stále komplikovanější. V nedávné době ho přestala vykupovat Čína, a na světě se tak vrší hromady vytříděných plastů, které ale nikdo nechce zrecyklovat. Stále důležitější se tak v poslední době stává snaha produkci plastového odpadu snižovat. Americký web The Atlantic se proto zeptal svých čtenářů, jaký plastový odpad denně vyprodukují a co dělají proto, aby jeho produkci omezili.

John Towler ze Severní Karolíny je vášnivým pijákem ledového čaje. V poslední době se snaží vracet se do svého oblíbeného fast foodu se stále stejným kelímkem. „Po čase se sice kelímek rozpadne a já si musím koupit nový, ale stačí mi tak jeden, maximálně dva kelímky na týden, dříve to bylo mnohem více,“ řekl Towler. Za použití doplňovacího kelímku navíc dostane slevu. „Tyto bezedné šálky jsou skvělým způsobem, jak omezit používání plastů. I když fast foody prodávají nápoje levněji, stále si vydělají a my zákazníci používáme mnohem méně plastů,“ dodal. Susan Stewart z Floridy se šetrnému chování k životnímu prostředí naučila od matky. „Narodila se v roce 1915 a byla ekologicky smýšlejícím člověkem v pravém slova smyslu. Znovu a znovu jsme doma používali skleněné zavařovací sklenice a lahve. Tašky matka vyráběla z novin. A měli jsme i termosku, kterou jsme v létě naplnili ledovým nápojem a v zimě teplým. Prázdné konzervy jsme používali jako květináče a věci jsme ukládali do starých papírových krabic, které matka polepila plakáty,“ popsala Stewart. Sama se snaží na matčin životní styl navázat. Vyhnout se používání plastů se snaží i Kanaďan Gayle Gibson. Kamarádi se mu občas smějí, že má šíleně těžký batoh. Nosí s sebou kovové nádobí na táboření, nejméně tři textilní nákupní tašky a také papírové pytlíky na sypaný čaj. „Když si kupuju čaj, přijdu prostě do obchodu se svým papírovým pytlíkem a poprosím je, aby mi ho doplnili. Snažím se nikdy si nebrat plastové sáčky, ale není to jednoduché,“ řekl. Gibsona těší, že si jeho ekologického chování začínají všímat i přátelé. „Často si vezmou některou z mých tašek a odnesou si v nich svůj nákup, když jdeme spolu do obchodu. Není to moc, ale alespoň něco,“ dodal. Další příběhy lidí, kteří se snaží svou plastovou stopu zmenšovat, si můžete přečíst v angličtině na webu The Atlantic.

Podívejte se také na Nemáme čas, poslouchejte nás, skandovaly tisíce studentů při středoškolské stávce za klima nebo Environmentální žal. Jak si poradit s hlubokým smutkem z vymírání druhů a klimatických změn?

Spustit audio
autor: Vít Voltr
 • Pekingská vláda připravuje legislativu, která zakazuje kritiku tradiční čínské medicíny

  3. červen 2020
  Lékárnice míchá tradiční čínskou medicínu

  Právní předpisy navrhované čínskou vládou by mohly v konečném důsledku vést až k trestnímu stíhání každého, kdo očerní léčebný přístup podporovaný prezidentem Si Ťin-pchingem.

  Zdravotnické úřady požadují, aby se veřejnost podřídila návrhu, který zakazuje jakékoli osobě nebo organizaci činit nepravdivá nebo přehnaná tvrzení o tradiční čínské medicíně nebo ji používat pro nezákonné účely či k poškozování veřejného zájmu. Tento krok přichází jako součást širší čínské kampaně propagující tradiční čínskou medicínu (TČM) doma i v zahraničí. V březnu státní média uvedla, že tato terapie hrála rozhodující roli v prevenci a léčbě nákazy koronavirem. Některé prostředky TČM byly dokonce zaslány jiným zemím v rámci čínské mezinárodní pomoci. 

  Prezident Si Ťin-pching je vášnivým zastáncem tradiční čínské medicíny jako pilíře místního průmyslu a myslí si, že jako taková ukrývá potenciál rozvoje a růstu. Návrh nového předpisu neuvádí podrobněji, jak se bude očerňování přesně rozpoznávat. Veřejnost má možnost se k návrhu vyjádřit do 28. června tohoto roku.


  Lékařský přístup, který se vyvíjel tisíce let, zahrnuje širokou škálu léčebných postupů včetně akupunktury, stravovacích návyků a řady léků. Jedná se také ale o předmět mnoha kontroverzí, např. někteří praktikující TČM údajně využívají k postupům a přípravě léků tělesné části ohrožených zvířat. Týká se to luskounů, tygrů, leopardů nebo nosorožců. Na tuto léčebnou praxi a navázaný průmysl to vrhá špatné světlo. V červenci minulého roku pak dětská nemocnice v provincii Ťiang-si musela pozastavit jednu ze svých terapií poté, co se u desítek dětí začaly projevovat vedlejší účinky léčby včetně puchýřů a popálenin. 

 • Nový nástroj Facebooku „Spravování aktivity“ umožní skrýt staré trapné příspěvky

  3. červen 2020
  Facebook

  Díky této nové sadě funkcí můžete vkládat příspěvky do archivu, ostatní je tedy neuvidí, ale zároveň nebudou smazány natrvalo. Nástroj je určený hlavně lidem, kteří Facebook používají již nějakou dobu, a mohou mít tedy na svém profilu mnoho příspěvků, které nechtějí zpřístupňovat veřejnosti. Aby nemuseli lidé příspěvky, jako třeba statusy z období studia na vysoké škole, mazat, mohou je díky nové funkci umístit do archivu – skrýt, ale nepřijdou o ně.

  Facebook funguje již více než patnáct let a to znamená, že spousta uživatelů má plné profily fotografií a statusů, které přidali opravdu dávno, a v současnosti by je raději nesdíleli. Nedávno způsobily staré příspěvky, které Facebook občas zobrazuje jako vzpomínku nebo prostě nějak vyplují na povrch, problémy politikům i dalším veřejně známým osobám. Jejich dávno zapomenuté názory a zprávy totiž vyvolaly vlnu kritiky a odsudků.

  Nový nástroj tvoří několik funkcí umožňujících lidem filtrovat své příspěvky podle časového období nebo osob, se kterými jsou propojeni. Uživatelé tak získají možnost statusy, fotografie apod. prohledat, filtrovat a udělat si pořádek v tom, co chtějí mít veřejné a co nikolivSpravování aktivity bylo včera spuštěno v aplikaci Facebook pro iOS a Android a také v aplikaci Facebook Lite. Americká společnost rovněž potvrdila, že v budoucnu počítá s dalšími podobnými vylepšeními.

 • Carole Baskin z dokumentárního seriálu Tiger King se stala novou majitelkou zoo Joea Exotica

  3. červen 2020
  Carole Baskin na záběru ze seriálu Tiger King

  V seriálovém hitu Netflixu byla mimo jiné vykreslena rivalita mezi Joem Exoticem a Carole Baskin. Největší sokyně Tiger Kinga se nyní stala novou majitelkou jeho oklahomského areálu, rozhodlo se o tom v soudním řízení.

  Joe Exotic nyní zažije další vlnu ponížení, poté co jeho největší rivalka převezme jeho bývalou zoo. Baskin, samozvaná ochránkyně přírody a majitelka záchranné stanice Big Cat Rescue v Hillsborough County na Floridě, byla soudem stanovena jako nová majitelka zoo. Důvodem se stal milion dolarů, který byl již před nějakou dobou vyměřen soudem jako pokuta za porušení autorských práv a zneužití obchodní značky.

  Joe Exotic, skutečným jménem Joseph Maldonado-Passage, si aktuálně ve vězení odpykává 22letý trest za týrání zvířat a plánovanou nájemnou vraždu, jejíž obětí se měla stát právě Carole Baskin. Až do rozsudku byla zoologická zahrada ve vlastnictví Jeffa Loweho a Exoticovy matky Shirley Schreibvogel. Baskin při soudním řízení argumentovala, že došlo k podvodnému převodu zařízení do vlastnictví této dvojice, aby se Maldonado-Passage vyhnul zabavení majetku věřiteli. Soud jí v tomto bodu dal za pravdu a rozhodl, že bývalý obchodní partner Lowe má 120 dní na vyklizení zoo, kterou přejmenoval na Tiger King Park, a na odvezení veškerých zvířat.

  Dokumentární seriál Tiger King si odbyl premiéru na Netflixu v březnu a ihned se stal hitem. Podle dat uveřejněných v následujícím měsíci jej již viděli lidé v 64 milionech domácností. Z Joea Exotica a Carole Baskin se staly kultovní postavy. Dokumentární seriál bude mít i svou hranou adaptaci, v připravované televizní minisérii ztvární Exotica Nicolas Cage.

  Přečtěte si také Nicolas Cage si zahraje Joea Exotica. Výstřední chovatel by byl raději za Brada Pitta.

 • Bandcamp se 19. června vzdá všech svých zisků, chce podpořit úsilí o rasovou spravedlnost

  2. červen 2020
  Vzpomínka na George Floyda v Minneapolisu

  Hudební vydavatelství Bandcamp věnuje veškeré příjmy, které utrží 19. června, lidskoprávní organizaci Národní asociace pro zvýhodňování barevných lidí (NAACP).

  Chce tak podle hudebního serveru Rolling Stone vyjádřit svoji solidaritu s protesty proti policejnímu rasismu a brutalitě. Generální ředitel vydavatelství Ethan Diamond taky veřejnost ujistil, že příjmy utržené 19. června věnuje společnost na bohulibé účely i v následujících letech. „Zabití George Floyda, Tonyho McDadeho, Seana Reeda, Breony Taylora, Ahmauda Arberyho a pokračující násilí proti černochům v USA i na celém světě jsou strašné tragédie,“ napsal Diamond v prohlášení na oficiálním webu vydavatelství. „Stojíme za těmi, kteří právem požadují spravedlnost, rovnost a změnu, i za lidmi, kteří se s rasismem každý den potýkají, včetně mnoha našich spolupracovníků, umělců i fanoušků,“ dodal a slíbil, že Bandcamp každoročně ještě rozdělí 30 tisíc dolarů dalším organizacím, které bojují za rasovou spravedlnost.

  Devatenáctý červen, takzvaný „Juneteenth“, je americký svátek, který připomíná výročí 19. června 1865 – oznámení o zrušení otroctví v americkém státě Texas a obecněji emancipaci zotročených afrických Američanů v celé bývalé Konfederaci na jihu Spojených států. Vydavatelství Bandcamp taky pomáhá umělcům, kteří jsou postiženi pandemií covid-19. První pátek každého měsíce se z tohoto důvodu firma vzdává svého podílu na autorských výnosech.

 • Kostarice na cestě k uhlíkové neutralitě překáží poslední věc – osobní auta

  2. červen 2020
  San José, Kostarika

  Kostarika je se svými 99 % energie získávanými z obnovitelných zdrojů a odvážnými plány na dosažení nulových emisí do roku 2050 považována za jednu z nejzelenějších zemí světa. Její hlavní město ale vypadá jako všechna ostatní – ulice San José jsou plné aut a každodenních dopravních zácp, kterým nepomáhá často nespolehlivá veřejná doprava.

  Země těží z osvícené ekologické politiky, kterou vláda už desetiletí prosazuje. Podle britské stanice BBC ale nedosahuje nijak významných pokroků v omezování automobilové dopravy, která je odpovědná za víc než polovinu emisí skleníkových plynů celé země. Podíl vlastnictví osobních aut je na Kostarice třetí nejvyšší v Latinské Americe a roste. To má stále větší dopad na každodenní život lidí: jedna ze studií uvádí, že délka dopravní špičky v centru San José se od roku 2015 prodloužila skoro o polovinu. A obecně se očekává, že globální emise z dopravy porostou rychleji než v případě jakéhokoli jiného odvětví.

  Země se proto začíná orientovat na cyklistiku, v ulicích se objevují cyklotrasy a města se snaží vybudovat propojenou síť cyklopruhů. Nová legislativa, která platí od prosince, ukládá kostarickým oficiálním orgánům povinnost posoudit možnost vybudování cyklostezek nebo chodníků vždycky, když se kus nějaké silnice opravuje. A co je možná důležitější, nařizuje také obcím povinnost včleňovat cyklostezky do nových silnic. Vláda rovněž podporuje elektromobily, jejichž používání se loni na silnicích v Kostarice zdvojnásobilo.

 • Ve starém židovském chrámu se našly zbytky konopí, propojují judaismus s užíváním halucinogenů

  2. červen 2020
  Marihuana - cannabis

  Poprvé v historii mají vědci v ruce důkaz, že součástí obřadů judaismu byly i halucinogenní látky, které mění stav vědomí.

  Izraelští archeologové našli podle britského deníku The Guardian zbytky konopí na oltářích starověkého chrámu v jižním Izraeli. Jde podle nich o první důkaz užívání halucinogenních látek ve starověkém židovském náboženství. Ve své studii autoři uvádí, že objev svatyně z 8. století před naším letopočtem v Tel Aradu dokazuje, že bylo konopí součástí kulturních rituálů Judského království a používalo se i ve vůbec prvním židovském chrámu v Jeruzalémě. Černé usazeniny umístěné na dvou oltářích v malé svatyni v Tel Aradu našli archeologové už v 60. letech minulého století. Nedařilo se jim ale zjistit, co přesně zuhelnatělé kousky původně byly a jaké mají složení.

  To se teď povedlo vědcům z izraelské Hebrejské univerzity a Technion Institutu. Zjistili, že jeden z oltářů obsahoval psychoaktivní sloučeniny, které se nachází v marihuaně. Výstupy z jejich práce publikoval akademický magazín vycházející při Archaeology Institute of Tel Aviv University. Hlavní autor studie Eran Arie ve vyjádření pro zpravodajskou stanici CNN označil objev za revoluční, protože se jedná o nejranější důkaz užívání konopí ve starověké oblasti a je to taky poprvé, kdy se vědci setkávají s psychoaktivními látkami v judaismu.

  Poslechněte si taky rozhovor Výzkum psychedelických látek má i duchovní přesah v pořadu Hergot!

 • Savages, Dan Deacon nebo Sonic Youth. NPR sdílí archiv svých koncertů od roku 2005

  1. červen 2020
  NPR

  Americká rozhlasová síť NPR se rozhodla se svými posluchači na internetu podělit o více než 100 záznamů živých vystoupení. Streamované koncerty proběhly ve washingtonském 9:30 Clubu mezi lety 2005 až 2017.

  Rozsáhlý seznam, zahrnující audio- i videonahrávky, sdílí NPR ku příležitosti výročí 40 let fungování tohoto kultovního prostoru. Úvodní koncert zde proběhl poslední květnový den roku 1980. V té době se ještě tento podnik jmenoval Nightclub 9:30 a vystoupila zde jazz-funková kapela z New Yorku The Lounge Lizards spolu s lokálním newwaveovým projektem Tiny Desk Unit.

  Klub, který mnoha lidem změnil život, byl ve své době důležitým prostorem pro washingtonskou hardcore-punkovou scénu okolo nezávislého vydavatelství Dischord a za čtyři dekády si zde zahrála většina stěžejních alternativních kapel a projektů i velkých hvězd. Polotajná vystoupení si zde odbyli Bob Dylan, Pixies nebo Radiohead. Jejich koncerty sice ve sdíleném archivu NPR nenajdete, užít si ale můžete například vystoupení Cat Power, Sonic Youth, Dana Deacona nebo Jamese Blakea.

 • Boj s rasismem má nového spojence, hnutí #BlackLivesMatter podporují americké korporace

  1. červen 2020
  George Floyd - Black Lives Matter

  Velké americké firmy, které obvykle stojí stranou společenských konfliktů a snaží se tak nenaštvat zákazníky z žádného tábora, se v souvislosti s kauzou zabití George Floyda probouzí z bezpečné nečinnosti. Afroameričanovi totiž policista i přes jeho prosby „Nemůžu dýchat!“ skoro devět minut klečel na krku a tím zapříčinil jeho smrt.

  Víc a víc světových značek teď podle deníku New York Times začleňuje do své komunikace na sociálních sítích i jinde jasný vzkaz: #BlackLivesMatter. Jedny z prvních, které se k hnutí přihlásily, byly společnosti Nike, Twitter a Citigroup. V sobotu se přidal i Reebok nebo třeba Netflix, když na svém twitterovém účtu shrnul svůj postoj slovy „Mlčet znamená být spoluviníkem“, změnil svůj profilový obrázek na černý a přidal „#BlackLivesMatter“.

  Finanční ředitel Citigroup Mark Mason napsal na blogu oficiálních webovek společnosti příspěvek, ve kterém zopakoval Floydovo zoufalé volání „Nemůžu dýchat“Značky WarnerMedia, včetně HBO nebo TBS, ve svých tweetech #BlackLivesMatter citovaly afroamerického spisovatele Jamese Baldwina: „Ani láska, ani teror neoslepují: to lhostejnost oslepuje.“ A zmíněný hashtag se objevil i v příspěvcích maloobchodů a mediálních domů. Platforma YouTube přišla s ujištěním, že na podporu sociální spravedlnosti utratí milion dolarů, vzápětí byla kritizována, že pro moderování rasistického obsahu na svém kanálu dlouhodobě nedělá dost. S podobnou kritikou se teď potýká i Twitter.

 • Francouzské benediktinky nazpívaly celý gregoriánský chorál, má 7000 hodin

  1. červen 2020
  jeptišky (ilustrační foto)

  Francouzské řeholní sestry benediktinky jsou hvězdami zřejmě největšího nahrávacího projektu v historii. Svým každodenním zpěvem vdechly život kompletnímu gregoriánskému chorálu, který má tradici dlouhou 1200 let.

  Jak píše hudební server Classic FM, jejich každodenní zpěv nahrával po tři roky americký hudebník John Anderson. Komunita 45 jeptišek žije v ústraní opatství Notre-Dame de Fidélité z Jouques v jižní Francii. Anderson instaloval v jejich kapli mikrofony, řádové sestry je podle britského zpravodajského serveru The Guardian zapnuly pokaždé, když do kaple vstoupily, a při odchodu zase vypnuly. Výsledkem spolupráce benediktinek a Andersona je sedm tisíc hodin zpěvu, který utváří kompletní gregoriánský repertoár – jeho některé části přitom doposud nebyly nikdy zaznamenány.

  Gregoriánský chorál vznikl v 8. století a rozšířil se po celé Evropě. V souladu s řeholními pravidly svatého Benedikta jeho zpěv ohraničuje den, který je rovnocenně rozdělen mezi manuální práci, duchovní práci a odpočinek. Anderson strávil v klášteře pět dní, kdy se úplně přizpůsobil jeho rytmu. „Pár dní jsem vstával v pět hodin ráno a sledoval, jaké místo má zpěv v životě sester,“ řekl serveru Classic FM. „Je to strašně krásné. Tráví půl dne v kostele, modlí se a zpívají. A dělají to každý den v roce po celý svůj život. Je to jako jedna dlouhá píseň. Naplňuje čas, ale také definuje jeho tvar.“ Chorál je k dispozici od konce května v aplikaci Neumz. Zpěv je tu spojený do jednoho celku, k dispozici jsou i partitury, latinské texty a překlady úplného gregoriánského chorálu.