Stalker 2: Heart of Chornobyl vyšel rozbitý, přesto je zázrak, že se mu to vůbec povedlo
Jarda, Šárka a Lukáš se v průběhu let mnohokrát vydali do Zóny. Virtuální okolí černobylské elektrárny už 17 let fascinuje dobrodruhy a dobrodružky ze všech koutů světa, kteří touží po artefaktech nevyčíslitelné hodnoty, ačkoliv tam na ně číhá především smrt. A nejinak je tomu i v případě čerstvě vydaného Stalkera 2: Heart of Chornobyl.
Říká se, že každá vydaná hra je takový malý zázrak. V případě Stalkera 2 od ukrajinského studia GSC Game World tohle rčení platí minimálně dvojnásobně. Vývoj pokračování střílečky z černobylské Zóny zkomplikovala nejprve pandemie, především pak ale ruská invaze na Ukrajinu. O tom, jak nemožný a vlastně podružný úkol je vyvinout hru, když v zemi zuří válka, pojednává i hodinu a půl dlouhý, zdarma dostupný dokument War Game: The Making of STALKER 2.
I přes všechny útrapy ale Stalker 2: Heart of Chornobyl na konci listopadu nakonec opravdu vyšel a Šárka s Jardou měli možnost strávit desítky hodin v kůži stalkerů-dobrodruhů, kteří se do okolí černobylské elektrárny zamořené anomáliemi, mutanty a radiací vydávají hledat nezměrné bohatství. Stejně jako původní trilogie, i druhý díl vychází částečně z knihy Piknik u cesty bratrů Strugackých i z jeho volné filmové adaptace Stalker režiséra Andreje Tarkovského. Nabízí tak fascinující mix sci-fi se syrovým realismem, kde v Zóně číhá nebezpečí prakticky na každém kroku, ať už rukou či zbraní ostatních přeživších, nebo jednoho z mnoha nevysvětlitelných jevů.
Druhému Stalkerovi se nedá upřít neopakovatelná atmosféra ani vynikající grafické zpracování, na druhou stranu jeho vydání provází technické problémy nejrůznějšího rázu. Šárka současný stav připodobňuje k Cyberpunku 2077, ani původní hry v sérii Stalker ale zdaleka nevycházely bez chyb. Kromě vývojářů s opravami pomáhala a pomáhá i věrná modderská komunita.
Jaký český otisk lze v druhém Stalkerovi najít? A jak moc dokáže budit hrůzu? Poslechněte si celý díl Questu věnovaný ukrajinským survivalům.
Související
-
Herní pelmel: Deskovka Dune Imperium funguje líp digitálně, Stalker překvapivě baví i na konzolích
Jarda s Lukášem se tentokrát rozhodli Quest zasvětit ne jedné, ne dvěma, ale rovnou desítce her.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.