Striktně černá a zlaté zuby: Léna Brauner věří, že jí v kariéře pomohla „divnomóda“

14. červenec 2020

„Nejdřív jsem pro lidi byla ta holka s liščím ocasem. Pak se mi to podařilo posunout dál a začalo to být ‚ta holka s ocasem, co maluje‘ a moje obrazy se začaly prodávat.“ Léna Brauner je přesvědčená, že rozjezd její kariéry byl postavený na extravagantním stylu oblékání. Poslechněte si, jak funguje striktně černo-bílý šatník jedné z nejsledovanějších a komerčně nejúspěšnějších výtvarnic mladé generace.

Léna sestavuje romantické obrazy z kávového lógru, vlasů nebo skořápek od vajec. Originální je i její šatník, ve kterém je jen černé a bílé oblečení. Proč se drží jen dvou barev a podle jakých pravidel s nimi nakládá? Poslechněte si, co pro Lénu oblečení a móda znamená, do čeho nejvíc investuje a co obdivuje na oblékání své sedmileté dcery.

„Výhradně černou nosím tak deset, možná dvanáct let. Beru si ji ale výhradně na ven, doma ráda oblékám bílou,“ říká Léna a otevírá velkou starou skříň ve stylu art deco. Za dveřmi vykládanými perletí a zdobnými ornamenty jsou police plné pečlivě vyskládaných černých komínků. V podcastu Šatníky se dozvíte, jak Léna Brauner k černo-bílému stylu došla a jak se oblékala dřív.

Poslechněte si, jaké jsou výhody černého šatníku a v jakém oblečení se výtvarnice Léna Brauner cítí nejlépe.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.