Terapie je možnost, jak s lidmi mluvit hodně rychle hodně do hloubky, říká autorka cyklu Moje terapie 2
Cyklus Moje terapie nabízí i letos šest příběhů, které vypráví nejen lidé, kteří je žijí, ale i jejich terapeuti. „Popisují, co je do terapie přivedlo, jaké otázky s terapeuty řešili i k jaké změně u nich došlo,“ říká v Diagnóze F autorka cyklu Táňa Zabloudilová.
Terapie a prostor, který nabízí, jsou specifické svým bezpečím a určitou uzavřeností, která právě zmiňovaný prostor spoluvytváří. Dovolit někomu do něj nahlédnout, a dokonce nechat vyprávět obě zúčastněné strany tak může být ohrožující. Přesto jsou lidé, kteří vnímají potřebu o svých potížích a o tom, co jim pomohlo, mluvit, protože věří, že to někomu jinému může pomoci.
„Je to způsob, jak rozšířit povědomí o tom, co je terapie a jak může pomáhat,“ popisuje jeden z hlavních cílů cyklu Zabloudilová. „Myslíme si, že když se o věcech víc mluví, místo aby se tabuizovaly, může se spoustě lidem ulevit,“ říká.
Kromě toho, že o zveřejnění svého příběhu přemýšleli klienti, řešili svou účast i jejich terapeuti. „Každý z nich nějak řešil, jestli je to vhodné pro konkrétního klienta, ale třeba i to, co si řeknou kolegové,“ odkrývá přípravy cyklu dramaturgyně.
V druhém cyklu Mojí terapie uslyšíte například příběh ženy s hraniční poruchou osobnosti nebo sedmileté dívky, která ale o sobě vlastně ještě vyprávět neumí, a i sama terapie s dítětem probíhá trochu jinak než s dospělým člověkem.
„Zajímalo nás, jak vlastně funguje terapie dětí, která se děje většinou formou hry,“ uvádí krátce jednotlivé díly Zabloudilová. V dalších dílech pak bude prostor i pro témata úzkostí, sexuálního násilí a vlastní identity.
Z kolika hodin materiálu se připravovaly jednotlivé díly? Jak do natáčení zasáhla jarní vlna pandemie koronaviru? A je terapie skutečně dostupná? Poslechněte si rozhovor s dramaturgyní cyklu Moje terapie 2 Táňou Zabloudilovou.
Související
-
Moje terapie II, epizoda 1: Najít důvod žít
Hlasy, které uslyšíte v první epizodě, patří Petře a její terapeutce Eleně, které se znají už 13 let. Potkaly se v době, kdy Petra měla za sebou několik hospitalizací.
-
Moje terapie II, epizoda 2: Jako dvě zrcadla. Rodiče a děti
Hrdinkou tohoto dílu je dítě. Holčička, kterou uslyšíte až na konci. O šikaně, životě samoživitelky a o tom, jak děti zrcadlí problémy svých rodičů.