Tip Jakuba Pavlovského: Příběh o vlaštovce Glorii vás na pouhých čtyřiceti stranách dozajista dojme

17. leden 2023
Tip

Kulturní doporučení tentokrát vybral moderátor literárního pořadu Záložka Jakub Pavlovský. Letošní rok můžete odstartovat četbou knihy Gloria od francouzského autora Timothée de Fombella. Velmi krátký a poetický titul vás vezme na dalekou cestu s vlaštovkou Glorií, kterou táhne vnitřní touha doputovat z jihu na sever. Pouhých čtyřicet stran s velkým písmem dokáže čtenáře zastavit a donutit přemýšlet o hlavních postavách i sdělení, které autor nabízí.

Život vlaštovky Glorie se na cestách propojí s mladíkem, který jí ošetří zranění způsobené průletem rozbitého okna. Ani jeden z nich v té chvíli netuší, že se jejich cesty ještě jednou setkají.

Během putování krajinou se Glorie setká i s osudem osamělého řidiče dodávky, který posledních sto dní nepromluvil s žádným člověkem. Konec není šťastný, ani nešťastný. Rozhodně vás ale dojme. Knihu doprovází originální ilustrace Stanislava Setinského.

Proč je české vydání knihy lepší než původní francouzská verze? Poslechněte si celý Tip Jakuba Pavlovského.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.