Titulky článků často lžou. Na vině není internet, ale obchodní model médií, říká analytik Šlerka

11. březen 2021

Australský profesor psychologie Ullrich Ecker zkoumal v sérii studií publikovaných v Journal of Experimental Psychology: Applied moc titulku. Zjistil, že nadpis může zásadně ovlivnit, co si z článku zapamatujeme. „Dominantní roli pro konzumaci zpravodajství hrají pro mladou generaci sociální sítě. Zhruba 50 procent těchto uživatelů si informaci bere z náhledu, tedy z titulku, krátkého perexu a fotky,“ popisuje analytik Josef Šlerka. Jak nás tedy titulek dokáže ovlivnit?

Josef Šlerka, vedoucí Studia nových médií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a výkonný ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, potvrzuje závěry studií, které shrnuje článek amerického magazínu The New Yorker: první dojem nad námi má obrovskou moc. „Způsob, jak nás zakotví prvotní informace, šetří naši energii. Máte nějakou energii, kterou můžete vydat na vnímání světa. Je pro vás výhodné, když si obrázek uděláte na první dobrou,“ vysvětluje analytik.

Čtěte také

Ohýbá tedy současnost novinářskou etiku? „Ve chvíli, kdy jsou informace ‚zadarmo‘, i když nejsou, platí se za ně reklamou a našimi nákupy v obchodech, tak je primárně vina na obchodním modelu médií, nikoliv na době nebo internetu,“ myslí si Šlerka.

Titulky kvůli příjmům z reklamy bývají zavádějící, přehánějí nebo i zkreslují. „Těch technik je celá řada,“ říká Šlerka v rozhovoru.

Jaké jsou to techniky? Jak česká média zvládají pandemickou krizi? A míří kvalita žurnalistiky do pekla clickbaitu? Poslechněte si celý rozhovor Vítka Svobody s analytikem Josefem Šlerkou.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.