Tohle je moje očista! Zdeněk Lyčka splouvá evropské řeky do všech moří kolem dokola

25. únor 2024

Splul Labe až do Severního moře. Dunaj do Černého moře. Vislu do Baltu, Rhônu do Středozemního moře… Vyhýbá se kempům a stanuje „na divoko“. Řeky podle něj nepatří žádnému státu a o svůj kajak už se dávno přestal bát, že by mu ho někdo ukradl. 

Zdeněk Lyčka je diplomat, například bývalý velvyslanec v Dánsku, ale také cestovatel a překladatel severské a angloamerické literatury. Přeložil například grónské mýty a pověsti od Knuda Rassmussena. Zajímá ho Arktida – v roce 2011 přešel se třemi Dány na lyžích Grónsko. Přešel po stopách československých legionářů zamrzlý Bajkal. Pořádá Arktický festival, propojující českou a arktickou kulturu a vědu.

Dva životy. A v tom druhém ještě několik dalších

„Mám dva životy. První před rokem 1989 a druhý porevoluční, kdy jsem začal působit v diplomatických službách. Nejsem ale klasický úředník zavřený někde v kamrlíku,“ tvrdí ošlehaný prošedivělý muž v cestovatelském a outdoorovém podcastu Radia Wave Casablanca. V nové epizodě probíráme jeho mnohaletou letní zálibu. Zdeněk Lyčka totiž postupně splouvá na mořském kajaku velké evropské řeky – doteď Labe, Dunaj, Odru, Rhônu, Rýn, Seinu a Vislu. „Zjistil jsem, že bez kajaku nemůžu žít,“ říká o svých začátcích v letech 2013 a 2014, na které navazuje expedicemi doteď.

Nejtěžší byl dlouhý Dunaj, nejotravnější komáři byli na Odře

Čtěte také

Za nejtěžší označuje celkově Dunaj, ale třeba i začátek horního toku Rýna. Za nejhorší z hlediska komárů vidí ústí Odry. „Když jsem viděl ta černá mračna komárů, říkal jsem si, že to snad ani není možné.“ Města zná jako málokdo, s kajakem vjíždí až do velkých historických center, nebo se vylodí na předměstí, kde se nebojí dlouhé plavidlo nechávat, protože „co by s ním kdo dělal“. Když fouká silný protivítr, jako na Labi, raději ho přečká a opakuje si sherlockovský výrok „Milý Watsone, odebereme se do restaurace a počkáme, až přijde náš čas.“

Jaké zážitky přináší splouvání evropských toků? Jak kajakář kličkuje mezi obřími nákladními kontejnerovými plavidly v ústí řek? Jak to, že se Zdeněk Lyčka na vodě nikdy nenudí? Poslechněte si nový díl cestovatelské Casablanky!

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka