TRIBUNA: Jak vypadá kritické hodnocení zákulisí pražské hokejové Sparty? A komu vadí, že hrají v igelitkách potravinového řetězce?

12. říjen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy HC Sparta Praha po vítězství

Vojta Jírovec, Martin Vait a Vojta Ondráček se v novém díle sportovního pořadu Tribuna tentokrát ponořili do hlubokých vod filmového dokumentu, který mapuje fungování v hokejové Spartě. Jejich kritickému pohledu neunikla ani adorace nového kouče ze zahraničí či absence kontroverzní postavy majitele. Přesto pořad hodnotí, při srovnání s ostatní českou produkcí, nebývale vysoko.

„Je to nádherný PR materiál, který se jako PR materiál netváří,“ kritizuje Martin Vait nový dokument webového média Bez frází o zákulisí a fungování hokejové Sparty Praha. V situaci, kdy dokumentů z interního fungování sportovních klubů je v českém prostředí pomálu, je ale nutné jeho existenci pochválit. I přesto, že výtečný počin české sportovní žurnalistiky notně zkresluje práci hokejového manažera, zapomíná na ekonomickou stránku věci a využívání podpory města.

„Jako na nesymbol koupené generace v Chelsea,“ bude podle vlastních slov vzpomínat na končícího fotbalistu Johna Terryho Vojta Ondráček. Výčet prohřešků jednoho z nejlepších stoperů posledních dvou dekád, včetně sexuálních afér i černého podnikání na stadionu, má ale také své příčiny v jeho třídním původu. Přesto po zástupci chudého prostředí typické britské dělnické rodiny zůstává hodně hořká pachuť, shodují se redaktoři.

I když v českém fotbale vládne homofobní kultura, první coming out, o který se postarala nejlepší česká fotbalistka, vyvolal v médiích pozitivní ohlas, tvrdí příjemně překvapený Vojta. Mnohem horší situace ale vládne na pražském Strahově, kde čistka v komisi rozhodčích ukazuje, kdo tahá za nitky v českém fotbale. O hodně negativní coming out se postaral předseda komise Jozef Chovanec tím, že odvolal šéfa videorozhodčích. Jinou bizarní zprávou ze sportovního prostředí, než sabotáž na český fotbal zevnitř, je příběh japonského maratonce. Na rozdíl od svých profesionálních soupeřů, z nichž ten nejlepší má více než pošramocenou pověst, zvládá chodit do běžné práce. Trénuje v době pracovních pauz. „Tím bych se mohl inspirovat,“ reagoval Martin, který dodal, že by mohl přestat jíst vůbec.

Dnešní Tribuna se kriticky podívá na dokument o pražské hokejové Spartě. Proč je legenda NHL nejsympatičtější kouč v českém hokeji a kdo zapomněl na bizarní vizáž hokejových dresů? Pozadu nezůstalo rozebírání kontroverzní kariéry „white trash“ fotbalisty Johna Terryho. A co si myslet o prvním coming outu českého fotbalu? To vše a mnohem více se posluchači dozvědí v dnešním díle sportovním magazínu.

Spustit audio