Tribuna: Zlatých i šedivých 100 let českého sportu. Kdo jsou jeho největší hrdinové?

28. září 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Martina Navrátilová

Ani pořad Tribuna se nemohl vyhnout aktuálním oslavám stého výročí českého sportu. Trojice redaktorů ve složení Vojta Jírovec, Martin Vait a Vojta Ondráček tak musela zabrouzdat hluboko do panteonu událostí, božských výkonů i lidských hrdinů, na které notně sedá prach času a zapomnění. A jak se v průběhu pořadu ukázalo, v některých případech by to tak mělo zůstat napořád.

Peprným výrazem vyvrcholila přetahovaná o Martinu Navrátilovou, která jednoznačně vyhrála interní anketu o největšího českého sportovního hrdinu. Až v závěsu za ní skončilo hokejové Nagano, Panenkova penalta, průkopník profesionalizace fotbalu Pepi Bican, ale i připomínka bizarní série dvacetinásobných mistrů světa v kolové. Na přetřes přišla i otázka na nejlepší éru z oněch 100 roků samoty českého sportování. Zatímco Martin Vait si libuje v šedivé éře normalizačních let sedmdesátých, Vojta Jírovec kouše do hořkého jablka pohnutého osudu i osobního profilu Emila Zátopka. Vojta Ondráček naopak zcela bez skrupulí přiznává, že se mentálně i fotbalově zasekl v orgiích nedávných devadesátek. Stranou nezůstalo ani pětatřicetileté výročí podivuhodného rekordu Jarmily Kratochvílové, který, jak se ukáže, je pouze o měsíc starší než kmet mezi redaktory.

Již tradičně zazní výrok týdne, a opět o ruském dopingu. Kritický karabáč Tribuny tentokrát dopadl na záda šéfa českého olympijského výboru Jiřího Kejvala, který pomohl vrátit Rusko na sportovní mapu odpuštěním dopingového prohřešku makabrózních rozměrů. Bývalý veslař podle Vojty Ondráčka překvapivě nechává ruskou antidopingovou agenturu nepádlovat s ostatními. Všichni se shodují na tom, že za to mohlo během hlasování na Seychelách i příliš ostré slunce.

Sportovních novinek lační posluchači zjistí, proč radikální pravice inklinuje k populárním bojovým sportům MMA i jak vypadalo zmrtvýchvstání golfové legendy Tigera Woodse. Pozornosti neuniklo ani rozhodnutí časopisu France Football poprvé od roku 1956 udělit zlatý míč také fotbalistce a také zjistíme, proč to připomíná propuštění chovance drženého dlouhé roky proti své vůli v ústavu.

Proč je Martina Navrátilovou největší hrdinkou pro pořad Tribuna? Proč naši redaktoři vyzdvihují 40., 70. a 90. léta v českém sportu? Poslechněte si nový díl Tribuny!

Spustit audio