Tyjátr – Pérák souboru Vosto5
V Praze skončil festival 4+4 dny v pohybu. Ten letos uvedl hned několik českých premiér, mezi nimi i představení našeho oblíbeného divadelního souboru VOSTO5 Pérák.
Na historickém pozadí období Protektorátu je rozehrán příběh fiktivní odbojové skupiny a jediného českého superhrdiny, který skáče po Praze na pérech a bojuje proti okupantům. Na repertoáru Vostopětky je to zatím nejvýpravnější představení.
Původně přízrak, který v pražských temných uličkách přepadá a znásilňuje ženy a dívky, v období Protektorátu pak český superhrdina bojující proti nacistům. To je Pérák. Přestože je podobných bojovníků proti bezpráví a útlaku v moderním českém bájesloví povážlivě málo, nebyl Pérák dosud vyhledávaným tématem umělecké tvorby. Jiří Trnka zvěčnil Péráka krátce po válce v kratším animáku, Ondřej Neff pak před několika lety vydal příběhy na toto téma v časopisu KomiksFEST! Revue. Nic míň, (ale) nic víc, natož pak divadlo! Dlouho padal na skákací péra v botníku prach…Než přišla Vostopětka. Pérák vyskočil z temnoty zapomnění.
Tématem hrdinství se divadlo VOSTO5 zabývá už po několikáté. Podle Ondry Cihláře nebude tenhle pojem u nás asi nikdy úplně jednoznačný.
Poslechněte si rozhovory uvnitř příspěvku!
Období Protektorátu je podle tvůrců také doba s dost specifickou vizuální kvalitou, která je umělecky velmi vděčná, ať už jde o film, anebo právě o divadlo. Tahle „estetická vděčnost“ ale rozhodně nebyla hlavním důvodem, proč si téma zvolili. Šlo jim především o Péráka samotného, kterýžto superhrdina právě není dostatečně známý a kluky bavilo ho tak trochu „objevovat“.
Vostopětce se, myslím, perfektně povedlo vyvážit v ději mýtus s historickými fakty a parafrázemi. Ondra Bauer, představitel šéfa SS a policie v Protektorátu Čechy a Morava Karla Hermanna Franka, říká, že nešlo vždycky o historicky přesné vykreslení té které postavy. Divadlo by striktní popisy složité doby a charakterů nejspíš neuneslo. Podle Petra Prokopa měli ale herci vcelku volnost v přístupu ke svým postavám.
Pérák je v rámci repertoáru Vostopětky rozhodně nejvýpravnějším představením – akrobacie na skákacích chůdách, videoprojekce, animace, přestřelky i bojová umění a v neposlední řadě kostýmní výprava. Klasické herectví je pak samozřejmě doplněno typickou komikou VOSTO5.
Pérák byl uveden v rámci proběhnuvšího festivalu 4+4 dny v pohybu, určitě to ale nebyla jediná příležitost, jak tohle výjimečné představení zhlédnout. Tak sledujte stránky divadla www.vosto5.cz.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka