Ultrapravicová propaganda se schovala za memy. Přichází terorismus 2.0?

26. březen 2019
Přes čáru

„S takovým typem teroristického útoku, jaký byl na Novém Zélandu, u nás média nemají zkušenost. Přetrvává tu pohled, že za útoky stojí propracovaná ideologie. My ale v realitě vidíme, že do toho vstupují další momenty, které nám unikají. A to je internet, to jsou memy. Když se u nás mluví o alt-right, tak se mluví o podpoře Donalda Trumpa. Nemluví se o tom, odkud alt-right vychází,“ říká expert na politický extremismus Jan Charvát.

Při střelbě ve 2 mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřely v polovině března desítky lidí. K teroristickému útoku se přihlásil osmadvacetiletý Australan. V manifestu, který vydal ještě předtím, než šel pálit do nevinných lidí, napsal, že se nechal inspirovat ultrapravicovým radikálem Breivikem. Chtěl prý pomstít oběti útoků muslimských atentátníků.

Útočník vysílal svůj čin živě na Facebooku skoro 17 minut. I když sociální sítě originální záběry už za hodinu zakázaly a smazaly, uživatelé začali nahrávat kopie nahrávky. „Došlo k naprosto unikátní věci. Dalo by se to označit za první útok, který byl šitý na míru sociálním médiím,“ říká vedoucí katedry žurnalistiky na FSV UK Filip Láb.

Okirano Tilaia, zástupce žáků na jedné ze škol v Christchurchi, která při útoku ztratila dva studenty, ve svém projevu citoval Martina Luthera Kinga, který podle něj zahrnoval lidi láskou, mírem a solidaritou

„Bylo to celé připravené v prostředí hlubších vrstev internetu. On to celé dopředu odprezentoval na fóru 8chan (odtud pochází americká alternativně pravicová scéna, pozn. aut.). Všechno připravil na to, aby pak mohlo dojít k živě přenášenému spektáklu na sociálních sítích. Je to terorismus 2.0.“

Média ztratila monopol na rámování události

Podle novináře Vojtěcha Boháče z platformy Voxpot bylo u tohoto případu zajímavé sledovat, jak rychle se šíří po sociálních sítích. „Monopol na rámování případu od začátku neměla zdaleka média. V Česku i v zahraničí se začaly podstatně víc než dřív objevovat zprávy o tom, že byl útočník z dobré rodiny, že to byl nenápadný kluk, od kterého by nikdo nic takového nečekal. Pak je otázkou, co v současné době silných sociálních sítí mohou dělat média proto, aby získala dominanci v rámování událostí a dokázala tak onu situaci nazvat pravým jménem, protože to byl prostě teroristický čin.“

Kromě formy se podle Jana Charváta změnilo také poselství, které chtějí dát teroristé najevo. „V terorismu jako takovém platí, že terorismus funguje jen v případě, že existují masová média. Předtím tu nebyl. Existoval teror, ale ne terorismus. Poselství, které přišlo z Nového Zélandu, je takové, že můžete být kdekoliv, a my vás stejně zabijeme. Je úplně jedno, co děláte, kde stojíte. Nám je jedno, jestli jste muslimové, stejně vás zabijeme. Je to stejné poselství, jaké známe z útoku v Bataclanu.“

Tento způsob se výrazně liší od tradičního evropského terorismu typu RAF nebo Rudých brigád, které mířily na konkrétní cíle. „Jejich poselství bylo: Když budete dělat toto, tak vás zabijeme. Kdežto teď teroristé říkají, že je úplně jedno, co děláte nebo kdo jste, stejně vás zabijeme.“

Místo střelby v mešitě v novozélandském městě Christchurch

Terorismus v zemi hobita s chlupatýma tlapkama

Podle Filipa Lába nebyla volba Nového Zélandu náhodná. „On to mohl klidně udělat v Austrálii, odkud pochází. Ale Nový Zéland je všeobecně vnímaný jako jedna z nejbezpečnějších zemí. To je země Petera Jacksona. Země hobita s chlupatýma tlapkama. A najednou v tomto ráji na zemi se objeví tohle. Ten signál byl vyslaný velmi jasně. Nikdo nebude nikde v bezpečí.“

Ultrapravicová propaganda se v kontextu 8chanu schovala za memy, tvrdí Charvát. „Schovala se za argument: ‚My tady neděláme žádnou propagandu, toto všechno je černý humor. Chcete zaútočit na humor? To už ti levičáci nenechají na pokoji ani legraci?‘ To je v podstatě strategie, kterou oni používají. U sousloví Remove Kebab si spousta lidí řekne, že tomu nerozumí, že neví, co to je. V jejich prostředí to ale znamená genocida muslimů. To jsou kódová slova, která nemůžete odstraňovat. A když je odstraníte, oni je nahradí něčím novým. To se nedá zastavit. Je potřeba mluvit o tom, že kultura rasistických memů není tak nevinná, jak se zdá na první pohled.“

Co vyplývá z manifestu, který střelec před útokem zveřejnil? Podařilo se světovým internetovým gigantům vymýtit ze svých platforem ultrapravicovou propagandu? A na jaké nové aspekty terorismu si budeme muset zvyknout? Poslechněte si celý díl magazínu Přes čáru!

autor: Filip Titlbach
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.