Uspěli jsme na periferii, tak se o ni staráme, říká Ondřej Synek z ateliéru re: architekti
Romantika v Černošicích, úpravy neromantického autobusového nádraží na Černém Mostě v Praze anebo radnice v Lázních Bělohrad. Všechno trochu stranou „velké architektury“. „Uspěli jsme na periferii, tak se o ni staráme,“ říká Ondřej Synek z ateliéru re: architekti.
Toto Bourání jsme začali pozváním na Den architektury do Černošic. Ondřej Synek s rodinou tam má sice jenom chatu Babetu, ale mnoho bohatých lidí si tam už od začátku 20. století stavělo vily – a kdo chce, může je obejít během procházky s Ondřejem Synkem a historikem umění Patrikem Líbalem, více na www.denarchitektury.cz.
Budou mimo jiné připomínat 150 let od narození Jana Kotěry, zakladatele moderní české architektury. Proč si ho připomenout? Důvodů je prý hodně, Kotěra je fenomén. „Mě vždycky fascinovalo, že přišel z Vídně, bylo mu sedmadvacet a hned začal vést ateliér na uměleckoprůmyslové škole. Ovlivnil celou generaci architektů,“ říká Ondřej Synek.
Dále jsme mluvili o práci ateliéru re:architekti, který Ondřej Synek založil v roce 2008 se čtyřmi dalšími architekty (Michal Kuzemenský, David Pavlišta, Jan Vlach, Jiří Žid). Jeden z jejich projektů je přivést k životu jedno z nejzaplivanějších míst v Praze, autobusový terminál Černý Most. Proč je tam špína a nedá se tam vyznat? Proč to tam nefunguje? A co s tím udělají?
Re:architekti navrhli také radnici v Lázních Bělohrad, která nemá věž. A to nás vedlo k otázce, jak se dnes vlastně pozná radnice? Jak má vypadat? A k čemu je dobré, když všichni kolemjdoucí vidí přes okna na zasedání zastupitelstva?
Projekty re:architektů jsou na mnoha místech v ČR, dokonce na Slovensku, a občas se jim stane, že jedou tři hodiny na místo stavby, tam mají hodinovou schůzku a pak zase jedou zpátky. „To je hodně dekadentní,“ směje se Ondřej Synek. Koronavirus jim práci poněkud usnadnil. Jak?
Mluvili jsme také o tom, jak spolupracují a jak společně hledají řešení. Prý v tvrdé debatě. „Na stavbě platí, že kdo má největší pleš, ten má největší pravdu. U nás v ateliéru ne – zatím plešatí nejsme,“ říká Ondřej Synek.
S architektem Ondřejem Synkem o Černošicích, Černém Mostě, Lázních Bělohrad i chatě Babetě.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.