V Saúdské Arábii jsem zažila pouštní vedra, nádherné chvíle i paranoiu, říká Dominika Gawliczková

18. září 2023

Více než 10 000 kilometrů a 5 měsíců. 36 obědů a večeří s místními, 15 návštěv u nich doma, 816 volání k modlitbě, 2 skleničky vína, 1 ramadán, 1 pokuta. Takovou statistiku si přivezla česká cestovatelka Dominika Gawliczková ze Saúdské Arábie a také Spojených arabských emirátů, Bahrajnu, Kuvajtu a Kataru.

Dominika Gawliczková na cestě Saudskou Arábií

Jeden z prvních dotazů, které Dominika Gawliczková v Saúdské Arábii dostala, byl na homosexuály a LGBT. „Bylo to při večeři v restauraci v jedné konzervativní oblasti, seděla jsem u stolu zahalená v abáje s šátkem na hlavě nevěděla jsem, co si s tou otázkou počít,“ říká cestovatelka. Jaká byla setkání s místními lidmi, pobyty v rodinách a soukromé rozhovory se ženami ze států Perského zálivu?

Saúdská Arábie se mění. Ne všichni místní jsou s tím ale spokojeni

Země pod konzervativní muslimskou vládou porušující lidská práva teprve v roce 2019 začala vydávat víza a otevřela turistickému ruchu. „Chtěla jsem ji vidět co nejdříve, protože změny jsou rychlé,“ říká Dominika, která cestuje od svých 20 let a už dříve projela Japonsko, nebo cestovala do Kyrgyzstánu. Motorkářka v průběhu své cesty po Arábii mluvila s mnoha lidmi a chtěla hlavně naslouchat tomu, co si o současném světě myslí. Narazila například i na mladý pár nespokojený se současným vývojem a proměnou stálic a tradic. Zážitky líčí v nové epizodě cestovatelského podcastu Radia Wave.

Špinavá, unavená, přehřátá, hladová, smradlavá, spokojená

Chaotický a dynamický provoz na silnicích a velká vedra byla zátěží pro její organismus, který měl při teplotách mezi 40 a 50 stupni Celsia tendenci naráz „vypnout“. „Špinavá, unavená, přehřátá, hladová, smradlavá, spokojená,“ napsala o sobě cestovatelka s nadhledem ze své cesty na Facebooku.

„Saúdská Arábie je hodně jiná, než si ji běžně představujeme. Kdybych se moc nekoukala kolem sebe a nic o ní nevěděla, nejspíš bych tu zemi považovala za skvělou. Bez přehánění jsem si tam užila každou chvíli a nebyl skoro den, kdy bych měla blbou náladu. Lidé jsou tam úžasní, neskutečně přátelští a pohostinní. Co na Saúdské Arábii není přátelské, je její represivní režim,“ vykreslila svůj náhled na cestu. „S otevřeností a důvěrou lidí jsem se ocitala v situacích, kdy jsem byla přinejmenším lehce nervózní. Je hodně věcí, o které jsem se během cesty nemohla podělit,“ říká Dominika s tím, že dvojí život, soukromý a veřejný, jí způsoboval až paranoidní pocity.

Velbloudi řízení roboty? Deset tisíc kilometrů a zážitků? Soukromá dilemata v arabských rodinách? Netypické obrázky z pouštní země? Poslechněte si unikátní zážitky Dominiky Gawliczkové ze Saúdské Arábie v novém díle podcastu Casablanca.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.