V Saúdské Arábii jsem zažila pouštní vedra, nádherné chvíle i paranoiu, říká Dominika Gawliczková
Více než 10 000 kilometrů a 5 měsíců. 36 obědů a večeří s místními, 15 návštěv u nich doma, 816 volání k modlitbě, 2 skleničky vína, 1 ramadán, 1 pokuta. Takovou statistiku si přivezla česká cestovatelka Dominika Gawliczková ze Saúdské Arábie a také Spojených arabských emirátů, Bahrajnu, Kuvajtu a Kataru.
Jeden z prvních dotazů, které Dominika Gawliczková v Saúdské Arábii dostala, byl na homosexuály a LGBT. „Bylo to při večeři v restauraci v jedné konzervativní oblasti, seděla jsem u stolu zahalená v abáje s šátkem na hlavě nevěděla jsem, co si s tou otázkou počít,“ říká cestovatelka. Jaká byla setkání s místními lidmi, pobyty v rodinách a soukromé rozhovory se ženami ze států Perského zálivu?
Saúdská Arábie se mění. Ne všichni místní jsou s tím ale spokojeni
Země pod konzervativní muslimskou vládou porušující lidská práva teprve v roce 2019 začala vydávat víza a otevřela turistickému ruchu. „Chtěla jsem ji vidět co nejdříve, protože změny jsou rychlé,“ říká Dominika, která cestuje od svých 20 let a už dříve projela Japonsko, nebo cestovala do Kyrgyzstánu. Motorkářka v průběhu své cesty po Arábii mluvila s mnoha lidmi a chtěla hlavně naslouchat tomu, co si o současném světě myslí. Narazila například i na mladý pár nespokojený se současným vývojem a proměnou stálic a tradic. Zážitky líčí v nové epizodě cestovatelského podcastu Radia Wave.
Špinavá, unavená, přehřátá, hladová, smradlavá, spokojená
Chaotický a dynamický provoz na silnicích a velká vedra byla zátěží pro její organismus, který měl při teplotách mezi 40 a 50 stupni Celsia tendenci naráz „vypnout“. „Špinavá, unavená, přehřátá, hladová, smradlavá, spokojená,“ napsala o sobě cestovatelka s nadhledem ze své cesty na Facebooku.
„Saúdská Arábie je hodně jiná, než si ji běžně představujeme. Kdybych se moc nekoukala kolem sebe a nic o ní nevěděla, nejspíš bych tu zemi považovala za skvělou. Bez přehánění jsem si tam užila každou chvíli a nebyl skoro den, kdy bych měla blbou náladu. Lidé jsou tam úžasní, neskutečně přátelští a pohostinní. Co na Saúdské Arábii není přátelské, je její represivní režim,“ vykreslila svůj náhled na cestu. „S otevřeností a důvěrou lidí jsem se ocitala v situacích, kdy jsem byla přinejmenším lehce nervózní. Je hodně věcí, o které jsem se během cesty nemohla podělit,“ říká Dominika s tím, že dvojí život, soukromý a veřejný, jí způsoboval až paranoidní pocity.
Velbloudi řízení roboty? Deset tisíc kilometrů a zážitků? Soukromá dilemata v arabských rodinách? Netypické obrázky z pouštní země? Poslechněte si unikátní zážitky Dominiky Gawliczkové ze Saúdské Arábie v novém díle podcastu Casablanca.
Související
-
Japonsko na mě působilo jako starý sci-fi film, říká motorkářka Gawliczková o své 7měsíční cestě
Česká motorkářka vypráví svoje zážitky z návštěvy japonského hodinového hotelu, Lesu princezny Mononoke, kosmodromu, Tokia a dalších míst.
-
Jižní Amerika plná nástrah všeho druhu. Dominika Gawliczková...
Motorkářka Dominika Gawliczková cestovala 10 měsíců Jižní Amerikou. Na pomalém skútru jela z Kolumbie do Uruguaye. V Kolumbii byla hned na začátku cesty přepadena, ...
-
Dominika Gawliczková na cestě do Kyrgyzstánu: Cesta na...
Mladá motorkářka jela sama do Kyrgyzstánu a zpět. Společnost jí dělal jen malý modrý zpívající hroch. Poslechněte si vyprávění o zážitcích z cesty napříč Ruskem, Ka...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.