„Vemte si je domů!“ V Česku startuje projekt spolubydlení s uprchlíky

4. květen 2018

Síť Refugees Welcome International už zprostředkovala spolubydlení pro více než 1 000 uprchlíků v domácnostech evropských dobrovolníků. Cílem je zlepšení začleňování nově příchozích do společnosti a odstraňování předsudků.

Tomáš Jungwirth z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty vysvětluje, že organizátoři projektu Uprchlíci vítejte pečlivě budoucí spolubydlící vybírají. „Snahou je vytipovat lidi, kteří jsou bezproblémoví, a jsou lidé, se kterými už se nějak pracovalo v rámci poskytování sociálních služeb. Projekt je určen pro lidi, kteří už u nás dostali azyl nebo doplňkovou ochranu,“ popisuje Jungwirth.

Uprchlíci vítejte! Němečtí a rakouští studenti ubytovávají migranty ve sdílených bytech

03440934.jpeg

Heslo Refugees Welcome! se v berlínských ulicích objevuje s narůstajícím počtem lidí žádajících v Německu o azyl stále častěji. Do svého názvu si ho půjčila nezisková organizace vzniklá ve městě teprve před devíti měsíci na základě jednoduchého nápadu.

Volný pokoj pro uprchlíky můžete inzerovat na webu projektu Uprchlíci vítejte a poté vás organizátoři zkontaktují s možnými novými spolubydlícími. Jak budou vypadat? Tady se Tomáš Jungwirth zaráží: „Snažíme se vyhýbat stereotypizaci toho, jak má vypadat ‚ideální‘ uprchlík. Složení žadatelů o azyl v České republice je dnes jiné, než by si třeba veřejnost představovala, je tam řada lidí z Ukrajiny. Máme žadatele z Kuby, Běloruska, takže to nemusí být vůbec Syřané, Iráčané a Afghánci,“ vysvětluje Jungwirth. „Je to takový model studentského spolubydlení. Jsou to hlavně mladí lidé, kteří pokoj nabízejí nebo se nastěhovávají.“

Projekt se v pilotní fázi zaměří na Prahu, Brno a okolí, do budoucna má však ambice působit na území celé ČR. Víc si poslechněte v audiozáznamu.

autor: Dalibor Zíta
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.