Vložte kočku v Desce týdne: Za všechno může vesmír

3. březen 2015

Vložte kočku, kapela, které se podařilo vlastním příkladem alespoň částečně rehabilitovat po dlouhou dobu značně nepřitažlivý termín crossover, se vrací s dalším albem, nenápadně oprašujícím ještě nemožnější pojem konceptuální album. Deska Hedvika má vypovídat o tom, co je dospělost, což se zdá jako trochu velké sousto pro kohokoli, kdo má abrahámoviny ještě daleko před sebou.

Zpočátku při poslouchání zatrne. Slogan „z nácků se stali fízli a z nás jsme se stali my“ má velkou šanci zlidovět, ale zní až moc sebejistě. Trapas z hrozícího mudrosloví zahání kapela porcí pokrouceného math rocku jak od Battles, aby došlo ještě před polovinou desky na vrcholový dekonstrukční kus Život. Na předešlé desce Vložte kočku prokázali zručnost při extrakci a následném zapracování notoricky známého hitu Jaromíra Nohavici, ve skladbě Život vykuchali šlágr Lenky Filipové tak důkladně, že jde vlastně o polemiku s obsahem písně – za všechno nemůže čas, ale vesmír. Neskrývá se v nás, ale sám v sobě a sám před sebou.

Hádání a přetlačování, vymezování se, to všechno vykukuje ze spodních vrstev alba. Konfrontace s plynoucím časem, boj o vlastní hodnoty, zápas o život, který se odehrává až po práci – ne náhodou je skladba Štěstí ve druhé polovině desky pouze instrumentální a co do stopáže poměrně stručná a i pozdrav „dobrý den“ může znít jako vyhrožování.

03328603.png

Po zvukové stránce je Hedvika deskou velmi precizní, stejně jako ostatní položky v katalogu Vložte kočku. Opakovaný poslech vynese na povrch detaily, kterých si jeden nevšimne hned (třebas další nečekanou popovou citaci – jeden řádek od Ready Kirken). Rychlému ohrání odolává ještě lépe než předešlý SEAT.

Způsob, jakým kapela svoje tvůrčí počínání komentuje, se může zdát trochu zamotaný, to nic nemění na skutečnosti, že na třech velkých deskách Vložte kočku o něco šlo – a to něco se jeví jako vyčerpané a uzavřené. Jestli trojdílná sága o mizení vrcholí právě albem o prostoru, nemusí to znamenat, že by se vyčerpaly možnosti pohybu. Mnohem spíš se dá vyrazit do vesmíru úplně jakýmkoliv směrem.

Čtěte také

Hodnocení: 80 %
Vložte kočku – Hedvika (Landmine Alert + Polí5, 2015)

autor: Petr Wagner
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.