Vulkán, který musí křičet. Hašteřivý klasik sci-fi Harlan Ellison vypráví o zlu v nás i ve světě

6. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z obalu hry I Have No Mouth, and I Must Scream z roku 1995, která vznikla na motivy povídky Harlana Ellisona

Mezi klasiky fantastické literatury má Harlan Ellison pozici provokatéra, který nešetří nikoho včetně sebe. Jeho povídky jsou plné morálně problematických postav, groteskně zvrácených společenských systémů a metafyzického zla ovlivňujícího chod lidských dějin.

Z jeho rozsáhlé povídkové tvorby v češtině na konci loňského roku vyšly dvě sbírky. Kniha Nemám ústa a musím křičet obsahuje povídky z jeho vrcholného období ve druhé polovině šedesátých let, rozsáhlý soubor Vrchol vulkánu zase mapuje celou jeho tvorbu zahrnující několik dekád.

Spisovatel Harlan Ellison na snímku z roku 1986

Ellisonovy texty se vyplatí číst i dnes, a to zdaleka ne jen proto, abychom si doplnili mezery ve znalostech dějin fantastiky.

Autorův vypravěčský styl a odvaha vztahovat se ke kontroverzním tématům je dnes stejně aktuální jako v době, kdy jeho povídky vznikaly.

Více o zlotřilých počítačích, inteligentních psech z budoucnosti a lásce ke konfrontacím si poslechněte v novém díle Ektoplasmy.

Spustit audio