Vulkán, který musí křičet. Hašteřivý klasik sci-fi Harlan Ellison vypráví o zlu v nás i ve světě

6. leden 2021

Mezi klasiky fantastické literatury má Harlan Ellison pozici provokatéra, který nešetří nikoho včetně sebe. Jeho povídky jsou plné morálně problematických postav, groteskně zvrácených společenských systémů a metafyzického zla ovlivňujícího chod lidských dějin.

Z jeho rozsáhlé povídkové tvorby v češtině na konci loňského roku vyšly dvě sbírky. Kniha Nemám ústa a musím křičet obsahuje povídky z jeho vrcholného období ve druhé polovině šedesátých let, rozsáhlý soubor Vrchol vulkánu zase mapuje celou jeho tvorbu zahrnující několik dekád.

Logo

Ellisonovy texty se vyplatí číst i dnes, a to zdaleka ne jen proto, abychom si doplnili mezery ve znalostech dějin fantastiky.

Autorův vypravěčský styl a odvaha vztahovat se ke kontroverzním tématům je dnes stejně aktuální jako v době, kdy jeho povídky vznikaly.

Více o zlotřilých počítačích, inteligentních psech z budoucnosti a lásce ke konfrontacím si poslechněte v novém díle Ektoplasmy.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.