Vulkán, který musí křičet. Hašteřivý klasik sci-fi Harlan Ellison vypráví o zlu v nás i ve světě

6. leden 2021

Mezi klasiky fantastické literatury má Harlan Ellison pozici provokatéra, který nešetří nikoho včetně sebe. Jeho povídky jsou plné morálně problematických postav, groteskně zvrácených společenských systémů a metafyzického zla ovlivňujícího chod lidských dějin.

Z jeho rozsáhlé povídkové tvorby v češtině na konci loňského roku vyšly dvě sbírky. Kniha Nemám ústa a musím křičet obsahuje povídky z jeho vrcholného období ve druhé polovině šedesátých let, rozsáhlý soubor Vrchol vulkánu zase mapuje celou jeho tvorbu zahrnující několik dekád.

Logo

Ellisonovy texty se vyplatí číst i dnes, a to zdaleka ne jen proto, abychom si doplnili mezery ve znalostech dějin fantastiky.

Autorův vypravěčský styl a odvaha vztahovat se ke kontroverzním tématům je dnes stejně aktuální jako v době, kdy jeho povídky vznikaly.

Více o zlotřilých počítačích, inteligentních psech z budoucnosti a lásce ke konfrontacím si poslechněte v novém díle Ektoplasmy.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.