Výchovné facky bohužel tolerujeme a oceňujeme, říká autorka Slušnýho vychování

18. leden 2024

„Nepoužívat násilí ve výchově je podle mě těžké, zvlášť v Česku, kde se výchovná facka očekává, toleruje a vlastně cení. Jen pro čtvrtinu Čechů je násilí ve výchově dětí nepřípustné, to je přece strašně málo,“ říká Michaela Sladká, autorka podcastu Slušný vychování.

Čtěte také

„Nedává smysl rodiče za to, že fyzické násilí používají, nějak dehonestovat. Dělají to často jen proto, že je to takhle naučili vlastní rodiče a jsou přesvědčeni, že pro svoje děti dělají něco, co je skutečně posune a vychová. Moc bych si přála, aby tyhle jejich vzorce podcast Slušný vychování nějak zpochybnil, aspoň teoreticky,“ říká autorka Slušnýho vychování.

„Když tě někdo, kdo pro tebe znamená všechno, mlátí a ponižuje tě, nastavíš si podle toho vnímání, kdo jsi a co můžeš v životě dokázat, a rozbiješ se. To dokázaly všechny studie z celého světa. Že facky nic dobrého neudělají. 16 % českých rodičů navíc uznává něco, čemu říkají pořádný výprask. Bijí svoje děti hodně a sofistikovaně a tak, aby to nebylo vidět,“ shrnuje odborné poznatky Michaela Sladká.

Poslechněte si podcast Vlna o tom, že výchovná facka neexistuje, i když to v Česku skoro nikdo neví.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.