Za dva měsíce 18 kilo pryč, pak už to nešlo zastavit. Herec Dan Krejčík o boji s anorexií

16. listopad 2021

„Zavřel jsem se do vězení a netušil, že od něj mám klíče jen já,“ říká herec Dan Krejčík. Kvůli roli začal extrémně hubnout. Když se ale chtěl vrátit k běžnému režimu, zjistil, že to nejde. „Já jsem nejdřív respektoval, že hubne do role, ale když jsem ho pak jednou viděl vylézt z vany, bylo to děsivý. Řekl jsem mu, že to už je moc, ať se vzpamatuje,“ popisuje Danielův partner Matěj Stropnický. Třetí díl Hrany zachycuje příběh páru, který se vyrovnával s mentální anorexií.

Souboj se svým tělem vede Dan od dětství. Potýkal se totiž s gynekomastií – jedna z jeho prsních žláz byla tedy zvětšená. „Vypadalo to, že mám jedničky prsa. Tehdy jsem se za své tělo strašně styděl.“ V reakci na to záměrně přibral, aby se jeho anomálie ztratila. Později, když podstoupil operaci a zvětšená prsní žláza byla odstraněna, začal naopak hubnout. Nikdy však nedošel tam, kam by si představoval.

Zlom nastal před dvěma lety. Dan tehdy dostal hlavní roli v představení Dánská dívka v Divadle na Fidlovačce v režii Jakuba Čermáka. „Ten mi řekl, že je potřeba, abych byl v několika místech úplně nahý. A že je důležité, abych byl v pohodě se svým tělem. Jenže já se svým tělem v pohodě nebyl!“ vzpomíná Dan.

Čtěte také

Za dva a půl měsíce náročného zkoušení zhubl už tehdy štíhlý herec 18 kilo. „A dělal jsem to tím nejhorším možným stylem – prostě jsem nejedl. Je docela děsivé, jak snadno to jde.“ Danovi se nakonec podařilo z mentální anorexie dostat. Připouští však, že se svým tělem bojuje dodnes a nese s nelibostí, že kila nabral zpátky. Přestože mozek ví, že to je správně.

„Já věděl, že chce do té role zhubnout, jenže se to v určitou chvíli vymklo kontrole,“ říká Danův partner a známý politik Matěj Stropnický, s nímž žije na zámku ve středočeských Osečanech. Matěj nebyl jediný, kdo si všiml, že Dan se dostává za hranu zdravého fungování.

Starost měli také kolegové herci, kteří s obavami chodili za režisérem Jakubem Čermákem. Ten zpětně lituje, že nějak nezasáhl: „Já jsem to strašně dlouho neviděl. Toho představení jsme byli plní, oba jsme to hrozně prožívali. Zpětně se za to stydím,“ přiznává.

Jak se může porucha příjmu potravy promítnout do partnerských vztahů? Na jaké varovné signály si dát pozor a jak je možné pomoci? A proč jsou ambice a pracovní stres rizikové pro lidi s problematickým vztahem k vlastnímu tělu? Poslechněte si třetí díl podcastové série Hrana.

Hrana je pětidílná dokumentární podcastová série Lukáše Houdka. Zprostředkuje příběhy mužů, kteří kvůli touze po vysněné postavě vedou souboj s vlastním tělem. Spolu s odborníky se zamýšlí nad tím, co formuje dnešní představy o ideálním těle. A proč jsou obsesivní cvičení, sledování váhy a poruchy příjmu potravy u mužů tabuizovaná témata. Poslouchejte na wave.cz/hrana, v aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.

Kredity:

Autor: Lukáš Houdek
Dramaturgyně Radia Wave: Veronika Ruppert
Dramaturg tvůrčí skupiny Dokument: Daniel Kupšovský
Zvukový mistr: Ladislav Reich
Zvuková spolupráce: Radek Veselý
Hudba: Václav Rouček
Vizuál: Adam Křena
autoři: Lukáš Houdek , Veronika Ruppert
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.