Za málo peněz hodně kosmické hrůzy. Horor Donekonečna pátrá po sebevražedném ufologickém kultu

Ze sci-fi hororu Endless
Ze sci-fi hororu Endless

Nejsou malé pivovary jen zástěrkou pro sebevražedné ufologické kulty? Existuje bůh, který nás pro zábavu zavírá v metafyzické variantě obíhacího kolotoče pro morčata? Je možné s minimálním rozpočtem natočit sci-fi horor, který diváky pohltí. Americká filmová novinka Donekonečna na všechny tyto otázky odpovídá rozhodným „ano“.

Justin Benson a Aaron Moorhead jsou skuteční filmoví nadšenci. Svůj první film Resolution natočili za našetřené peníze, druhotinu Spring zafinancoval otec jednoho z nich. Na třetí, nejnovější snímek Donekonečna, získali velmi skromný rozpočet od malé produkční firmy, která se jim ozvala, když si na internetu stěžovali, že jim nikdo nechce dát prostředky na jejich projekty. Bensonovi a Moorheadovi se ale zároveň podařilo získat si velkou pozornost hororových fanoušků i publicistů. Zejména proto, že jejich filmy působí profesionálně, dokáží si vystačit s málem, ale hlavně si podmaňují diváky originálními zápletkami.

Ze sci-fi hororu Endless

Romantický horor Spring se objevil v mnoha žebříčcích nejlepších hororů roku 2014. Film, který působí jako kombinace filmu Před úsvitem a Lovecraftovy povídky Stín nad Innsmouthem. Příběh o turistické letní romanci, do které se připlete jedno lidožravé vodní monstrum, diváky dojal i postrašil zároveň.

Ve svém novém filmu Donekonečna se Benson a Moorhead pouštějí do mnohem mysterióznějších končin. Příběh vypráví o dvou bratrech, kteří spolu před lety jako děti prchli z uzavřené komunity, kde vyrůstali. Starší Justin stále trvá na tom, že v táboře Arcadia sídlil sebevražedný ufologický kult, ale mladší Aaron si není zdaleka tak jistý. Vzhledem k tomu, že jejich život v normální společnosti je totálně bezútěšný, přemluví Justin jednoho dne Aarona, aby se do místa svého dětství vrátili. Společně pak objeví, že tábor pořád existuje a že v něm pořád žije uzavřená komunita obyvatel. Kromě malého pivovaru, kterým si táborníci vydělávají na živobytí, ale Arcadia ukrývá i další, temnější tajemství metafyzických proporcí.

Donekonečna může chvíli působit jako epizoda seriálu Lost, kde se jen vrší tajuplné náznaky jeden přes druhý. Za nimi ale tentokrát stojí opravdu dobrý nápad, který sice také není příliš zevrubně vysvětlený, ale zase dokáže diváky fascinovat svou tajuplností. Monstrózní božská bytost z filmu by mohla klidně být mladším sourozencem Lovecraftových prastarých božstev. Bensonovi a Moorheadovi se za málo peněz podařilo rozdmýchat hodně kosmické hrůzy. Než našetří na další projekt, můžeme se na jejich nový film dívat klidně donekonečna.

Více o malých pivech a velkých monstrech, sebevražedných ufologických kultech a talentovaných filmových nadšencích si poslechněte v novém díle Ektoplasmy.