„Začala mě v muzice bavit naštvanost.“ Aiko na nové desce kytarově přiostřuje

16. říjen 2023

Zpěvačka a songwriterka Aiko, vítězka loňského ročníku Czechingu, vydává druhou dlouhohrající desku. Fortune’s Child vznikala tři roky, žánrově se od alternativního popu vzdaluje k rockovým kytarám a nahrávku samotnou doplňuje ještě upcyklovaná fashion kolekce, která vznikla spoluprací s jedním pražským secondhandem. „Do rockovější polohy mě v podstatě nakopnul song Pedestal, moje první skutečně naštvaná píseň,“ prozrazuje Aiko v rozhovoru den před oficiálním vydáním alba.

Když jsem začala hrát naživo s Davidem Moudrým a Otou Novotným, zjistila jsem taky, že energie kytarových songů mě baví daleko víc, zmiňuje Aiko další důvody odklonu od alternativního popu k ostřejšímu kytarovému zvuku. Na Fortune’s Child jsou ale i starší kousky, takže album není celé jen naštvané, dodává songwriterka se smíchem.

Čtěte také

Album doplňuje i specifický merch v podobě originální fashion kolekce. Jeden pražský secondhand mi poskytnul pár košilí a sak, já k nim dotvořila design a oni mé návrhy následně zrealizovali, popisuje Aiko proces vzniku specifických outfitů. Zavřela jsem se doma, poslouchala u toho svou novou desku a kapelu Jungle a užívala si tenhle způsob sebevyjádření. Kolekce je tak v podstatě alternativou k tradičnímu merchi. Nechtěla jsem sto triček se stejným designem, dodává Aiko k nápadu vyměnit tradiční merch za unikátní fashion kolekcí.

Který song vzniknul během výletu do Los Angeles? Jaký vztah má Aiko k videoklipům? Kdo bude kapelu doplňovat na pódiu při koncertech? A cítí Aiko před první regulérní tour nervozitu? Poslechněte si celý rozhovor!

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.