Žádné osvícení: Jóga a meditace vám prý zvětší ego

20. červen 2018

„Podle buddhistických nauk je vaše já jen iluze,“ píše Olivia Goldhill na serveru Quartz. O to překvapivější je zjištění nedávné studie Southamptonské univerzity.

Podle studie uveřejněné v časopise Psychological Science soudobá meditace i jóga mohou naopak způsobit, že se vaše ego zvětší. Studie se zúčastnilo 93 lidí cvičících jógu a 162 meditujících, které vědci sledovali po 15 týdnů. Pro vědce následně vyplňovali dotazníky, ze kterých vyplývalo, že po józe a meditaci měla velká část účastníků narcisistnější a sebestřednější tendence. Goldhill na serveru Quartz ale spekuluje, že účastníci studie možná pouze praktikovali jak jógu, tak meditaci špatně. „Nevěřím, že jóga a meditace z vás udělají arogantního, sebestředného troubu, spíš naopak. Ale nebála bych se říct, že když dáte arogantnímu, sebestřednému troubovi velké zrcadlo, řeči o péči o sebe sama a dotazník ohledně jeho údajné nadřazenosti, mohou se přihodit nepříjemné věci,“ píše Nell Frizzell pro The Guardian.

Spustit audio
 • Stonehenge hrozí, že bude další britskou památkou vyškrtnutou ze seznamu UNESCO

  28. červenec 2021
  Stonehenge

  Velká Británie čelí kritice, že nedostatečně pečuje o své památky zapsané na seznamu UNESCO. Podle řady kulturních institucí tak země pomalu ztácí dobrou pověst v oblasti ochrany historických objektů. Tento měsíc bylo ze seznamu světového kulturního dědictví vyškrtnuto město Liverpool, podle OSN se tak stalo kvůli několika stavebním projektům, které porušily hodnotu liverpoolského nábřeží. Podobný osud teď podle britského Guardianu hrozí i kamennému komplexu Stonehenge.

  Zástupci organizace UNESCO oznámili britské vládě, že pokud se uskuteční plánovaná výstavba silničního tunelu, zařadí Stonehenge na seznam památek „v ohrožení“, což je předzvěstí odebrání statusu světového dědictví. Po vyškrtnutí Liverpoolu orgány památkové péče uvedly, že dalších jednatřicet britských památek teď bude pod přísným drobnohledem organizace UNESCO.

  Chris Blandford z organizace World Heritage UK si postěžoval, že na vládní úrovni je nízké povědomí o významu britských památek UNESCO, které se řadí po bok mezinárodních skvostů, jako je Tádž Mahal nebo egyptské pyramidy. Mnohé z nich jsou prý kriticky podfinancované.

  Vláda Velké Británie s nedávným rozhodnutím o vyškrtnutí Liverpoolu nesouhlasí a slovy svého mluvčího tvrdí, že země je světovým lídrem v ochraně kulturního dědictví. Pokud by ale po Liverpoolu ze seznamu UNESCO vypadl doopravdy i Stonehenge, byla by Británie první zemí, která by přišla o více než jednu mezinárodně uznávanou památku.

 • Fanoušci si chtějí spravit chuť: Nová série Dextera bude na podzim

  28. červenec 2021
  Ze seriálu Dexter

  Fanoušci seriálu Dexter se mohou těšit na pokračování příběhů „sympatického sériového vraha“. Televizní společnost Showtime zveřejnila nový trailer k další sérii pod názvem Dexter: New Blood. Na obrazovkách by se měla objevit 7. listopadu.

  Postavu Dextera Morgana diváci naposledy viděli v osmé řadě v roce 2013. Jeden z tvůrců seriálu Clyde Phillips teď prozradil, že nová série bude „pokračovat s Dexterem na jiném místě, vlastně v jiném světě, co nejdále od Miami“. Herec Michael C. Hall, tedy seriálový Dexter, přiznal, že za obnovením seriálu stojí z velké části zklamání diváků z finále osmé série. „Myslím, že ten konec byl pro lidi přinejlepším záhadný – matoucí, rozčilující, frustrující, a tak bych mohl pokračovat ve výčtu dalších negativních přídavných jmen," řekl Hall.

  Rozhořčení nad zatím poslední řadou seriálu neskrývá ve svém sloupku ani kulturní redaktor britského Guardianu Stuart Heritage. Ten se teď zamýšlí nad tím, jestli se avizované nové sérii podaří zvednout ze dna. „Závěrečná sezóna seriálu v roce 2013 byla tak obrovským propadákem, že lidé potřebují jistotu. Někteří se na Dextera budou dívat jen tehdy, pokud se dokáže vrátit k temné satiře svých začátků. (…) Já? Já jsem chtěl, aby se oholil,“ vysvětluje s nadsázkou Heritage. Naráží přitom na image dřevorubce, se kterou se Dexter před osmi lety loučil s diváky.

  Avizovaná série přinese i řadu nových postav. Jednu z nich, šéfku tamní policie, si zahraje herečka Julia Jones. Ta prozradila, že půjde o „dynamickou“ roli, a dodala i to, že její postava v průběhu seriálu naváže s Dexterem romantický vztah. Píše o tom kulturní web Hypebeast.

 • Dobrodruh chtěl týdny „chodit“ po oceánu, skončil hned druhý den

  28. červenec 2021
  Baluchiho plavidlo nalezené na pláži v Palm Coast

  Sportovec a aktivista Ray „Reza“ Baluchi plánoval následující týdny strávit chůzí po Atlantickém oceánu. Ve speciálním plavidle, kterému on sám říká bublina, chtěl přejít z Floridy do New Yorku. Dobrodruh ale svojí výpravu kvůli problémům s navigačním zařízením ukončil hned po prvním dni. Průběh jeho cesty zaujal zpravodajství americké CNN.

  Devětačtyřicetiletý Baluchi chtěl svou aktivitou získat peníze pro charitu. Ve speciálním zařízení, které připomíná zvětšený kolotoč pro křečky, plánoval strávit tři až čtyři týdny, nakonec ale skončil zpět na souši daleko dřív. Plavidlo našli návštěvníci pláže v Palm Coast, asi 22 mil (35 kilometrů) jižně od místa, odkud aktivista vyrazil.

  Tamní úřad šerifa na facebookových stránkách nejprve zveřejnil fotky plavidla, později přidal informaci, že majitel netradičního člunu je v pořádku. Podle BBC přijela na pomoc Baluchimu pobřežní stráž, která mu zároveň sdělila, že „plavidlo i její posádka musí splňovat bezpečnostní požadavky“, aby mohli dál pokračovat v cestě.

  Aktivista už má za sebou několik neúspěšných plaveb. Dvakrát se pokusil přejet z Floridy na Bermudy v podobném nafukovacím zařízení a pokaždé ho musela zachraňovat pobřežní stráž. Baluchi se ale nevzdává. „Chci lidem ukázat, že i když se nám občas nedaří, neměli bychom se vzdávat našich snů,“ dodává.

 • Porota vybrala třináct knih, ze kterých na podzim vzejde vítěz Bookerovy ceny

  27. červenec 2021
  Kazuo Ishiguro

  Pořadatelé Bookerovy ceny zveřejnili seznam třinácti titulů, které porota vybrala a budou se tak ucházet o toto prestižní literární ocenění. Do užšího výběru potom v září postoupí šest knih, vítěz by měl být znám 3. listopadu.

  Na seznamu je například nový příběh nositele Nobelovy ceny za literaturu, britského spisovatele japonského původu Kazua Ishigury s názvem Klara and the Sun. Porota u něj ocenila „strhující vypravěčský hlas“, píše web Guardianu. „Není to jen román o technologické budoucnosti," popisuje porotce a spisovatel Rowan Williams. „Je to román o moci, o povaze osobnosti, o svobodě a o lásce,“ dodává.

  Z ženských autorek se do širší nominace dostala například Kanaďanka Rachel Cusk s románem Second Place. Ten vypráví příběh ženy, která pozve slavného umělce do svého penzionu na odlehlém pobřeží. Porotu zaujalo taky dílo srílandského autora Anuka Arudpragasama A Passage North s válečnou tématikou.

  Bookerova cena je významným oceněním v anglicky mluvícím světě, která už víc jak 50 let vyhledává výjimečnou beletrii. Každoročně se cena uděluje nejlepšímu románu napsanému v angličtině a vydanému ve Velké Británii nebo Irsku.

 • Neznámé písně Amy Winehouse. Rodina zpěvačky chce vydat nahrávky z jejích začátků

  27. červenec 2021
  Amy Winehouse

  Rodiče zpěvačky Amy Winehouse se deset let po její smrti snaží zachránit doposud nepublikované nahrávky, které po sobě umělkyně zanechala.

  „Něco jsme našli, ale bude to těžké, protože CD jsou trochu poškozená,“ říká o raných nahrávkách britské BBC zpěvaččin otec Mitch Winehouse. Možná nebudou tak skvělé jako Back To Black, ale podle toho, co jsem slyšel z útržků, které se nám snad podaří zachránit, jsou dobré, dodává.

  V roce 2015 vyvolala velkou diskuzi slova šéfa hudebního vydavatelství Universal Music UK Davida Josepha. Ten v rozhovoru pro americký hudební server Billboard uvedl, že všechny demo nahrávky Amy Winehouse zničil. Chtěl prý zamezit jejich zneužití. Byla to otázka morálky, prohlásil tehdy. Rodina s jeho rozhodnutím nesouhlasí a chtěla by, aby se nevydané skladby dostaly k příznivcům zpěvačky.

  Objevené nahrávky mají pocházet z doby, než se hudebnice stala slavnou. Podle rodičů by tak fanouškům mohly umožnit nový pohled na její umělecký vývoj. Matka Amy, Janis Winehouse-Collins, pro BBC dodala, že pokud by se skladby podařilo vydat, deska by mohla nést název The Progression of Amy.

  Talentovaná zpěvačka a skladatelka Amy Winehouse zemřela v červenci 2011 na otravu alkoholem. Bylo jí 27 let.

 • Mladým zaměstnancům se po pandemii nechce z home office vracet do kanceláří

  27. červenec 2021
  Home office

  Zlepšující se epidemická situace ohledně nákazy covid-19 otevírá firmám možnost znovu povolat své zaměstnance do kanceláří. Po dlouhých měsících v lockdownu se ale hlavně mladým lidem nechce home office opustit. Na některých pracovištích to mezi nimi a staršími kolegy vytváří přímo názorovou propast.

  Ve firmách po celém světě se poslední dobou střetávají starší manažeři, kteří považují za přirozené pracovat v kanceláři, s mladšími zaměstnanci. Pro ty je naopak normální plnit svoje pracovní povinnosti z domova a pandemie koronaviru je v tom jen podpořila.

  Čtyřicetiletý David Gross z jedné z newyorských reklamních agentur svolal před nedávnem své podřízené, většinou dvacátníky a třicátníky, na další z mnoha video hovorů. Tentokrát jim ale oznámil: je čas přemýšlet o návratu do kanceláře. Po jeho slovech následovalo hrobové ticho. Jeden z mladších zaměstnanců se pak začal vyptávat, jestli je návrat z domova povinný. Odpověď se mu nelíbila. Firma chce nově všechny lidi v kanceláři alespoň tři dny v týdnu. „Nevědí, o co přicházejí, máme silnou firemní kulturu," vysvětluje svůj postoj David Gross v New York Times.  „Kreativní činnosti vyžadují osobní spolupráci. Je těžké uspořádat brainstorming přes Zoom," dodává.

  Podle nedávného průzkumu společnosti Conference Board asi 55 procent mileniálů (narozených mezi lety 1981 a 1996) zpochybnilo to, že návrat do kanceláří je dobrý nápad. Mezi lidmi z generace X (ročníky 1965 až 1980) mělo o takovém návratu pochybnosti 45 procent dotázaných. U starších lidí (narozených mezi lety 1946 a 1964) takový názor zastávalo 36 procent zůčastěných.

  Podle The New York Times jsou k akceptování home office obecně přístupnější mediální a technologické firmy. Zatímco třeba v bankovnictví zaujímají tvrdší postoj a nekompromisně požadují návrat do starých kolejí.

  Osmadvacetiletá Amanda Diaz je ráda, že ona se zatím do kanceláře vracet nemusí. Pracuje pro jednu z portugalských zdravotních pojišťoven. Centrála je od jejího domova vzdálená asi 40 minut jízdy. „Vezměte si, kolik času strávíte přípravou a dojížděním do práce,“ říká. „Raději tento čas využiju k tomu, abych si připravila dobrý oběd, zacvičila si nebo odpočinula,“ dodává.

  Poslechněte si taky Volání po home officu je spíše voláním po zkrácení pracovní doby, říká politoložka a podívejte se na sérii rozhovorů Makám z domu, která se věnovala home officu.

 • Šéf Philip Morris chce do deseti let konec cigaret v Británii. Propaguje ale téměř stejně škodlivé alternativy tabáku

  26. červenec 2021
  kouř - kouření - cigarety

  V Británii by se měly v příštích deseti letech přestat vyrábět cigarety. V rozhovoru pro týdeník Sunday Telegraph to prohlásil generální ředitel korporace, která stojí třeba za značkou Marlboro. Souhlasí tak s plánem britské vlády, která chce, aby do roku 2030 byla celá země nekuřácká.

  Ředitel nadnárodní firmy v rozhovoru prohlásil, že čím dříve se svět zbaví cigaret, tím to bude lepší. O cigaretách by podle něj měli lidé přemýšlet stejně jako nad spalovacími motory, které by se od roku 2030 také měly přestat vyrábět. „Vláda by měla ukončit zmatek panující mezi kuřáky, kteří si pořád myslí, že alternativy jsou horší než cigarety,“ dodává s tím, že problém by se dal vyřešit motivací kuřáků k přechodu na tabákové alternativy, jakými jsou třeba elektronické cigarety nebo přístroje zahřívající tabák.

  Deník Guardian ale upozorňuje, že nejnovější Olczakovy výroky jsou spíše jen součástí promyšlené propagace. Vedoucí představitel tabákové společnosti se totiž paradoxně staví do pozice aktivisty za budoucnost bez cigaret, zároveň ale pořád propaguje alternativní cigaretové výrobky, které jsou podle upozornění lékařů téměř stejně škodlivé. Jak upozornila Světová zdravotnická organizace, nemoci spojené s kouřením zabijí ročně přes osm milionů lidí

  Do firmy Philip Morris přišel Olczak tento rok a od té doby masivně investuje právě do nikotinových alternativ. Na tržbách firmy se v současnosti podílí podobné výrobky zhruba čtvrtinou. Jeho přístup je ovlivněn i britskou vládní politikou, která cigarety vysoce daní a snaží se je co nejvíce omezovat.

 • Běloruskému PEN klubu hrozí konec. Vláda zmrazila jeho účty a předvolala členy před soud

  26. červenec 2021
  Světlana Alexejevičová

  Pobočka PEN klubu v Bělorusku, kterému předsedá spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny Světlana Alexejevičová, čelí žalobě ze strany Běloruské republiky. Před projednáním případu u nejvyššího soudu hrozí nejznámějšímu sdružení spisovatelů v zemi konec. Informuje o tom web Calvert Journal.

  Běloruské úřady informovaly členy klubu o jejich stíhání 22. července. Doručený dopis ale obsahoval výzvu k předvolání jako svědků před soudem, který se však odehrál už dva dny předtím. Současně s tím zmrazila vláda asociaci 19. července všechny účty – jen několik dní poté, co v jejím sídle provedla policie razii.

  Běloruská organizace je součástí mezinárodního sdružení PEN, které podporuje svobodu projevu v literatuře a spisovatele po celém světě. Mezi jeho členy v Bělorusku patří třeba spisovatelé Viktar Marcinovič a Adam Hlobus nebo spisovatelka Natalia Babina.

  Občanskoprávní spor, který bude přezkoumávat běloruský nejvyšší soud, je součástí vlny represí proti nevládním skupinám a nezávislým médiím v zemi. Ta přichází zhruba rok po trvajících masových protestech proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi. Podle protestujících byly prezidentské volby zmanipulované.

 • Nejrychlejší český superpočítač startuje v Ostravě. Bude jedním z nejvýkonnějších strojů v Evropě

  26. červenec 2021

  V Ostravě spustí na začátku srpna nejvýkonější český superpočítač (HPC). Pod jménem Karolina ho do chodu uvedou pracovníci centra IT4Innovations při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě. Stane se tak jedním z nejvýkonnějších přístrojů nejen v Česku, ale i v Evropě. Informuje o tom web Lupa.cz.

  Jméno počítače odvodili jeho konstruktéři z názvu ostravského dolu. Karolina je teď aktuálně 19. nejvýkonnějším superpočítačem v Evropě a 70. na světě. Jde o vůbec první zdejší superpočítač, který bude součástí evropské sítě strojů EuroHPC. Na víc než třetině jeho financování se proto podílela Evropská unie.

  Spuštění superpočítače se zdrželo kvůli problémům s dodávkou, protože dodaná instalace neměla výkon, který centrum požadovalo. Aktuální výkon ale funguje podle plánu. Evropská spolupráce mimo jiné umožní pracovníkům na ostravské univerzitě využívat další výkonné přístroje a spolupracovat na celoevropských projektech.