Zakladatel woodcrafterského a skautského hnutí E. T. Seton: Z pekla kalvínství do ráje přírody

15. září 2019

Religionista Pavel Hošek se dlouhodobě zabývá překryvy mezi kulturou a spiritualitou. Po knihách věnovaných duchovnímu aspektu u C. S. Lewise, Tolkiena nebo Foglara se naposledy zaměřil na dílo zakladatele woodcrafterského a skautského hnutí a autora dobrodružných knih Ernesta Thompsona Setona. Ve studiu jsme mluvili o jeho náboženské výchově, vztahu k duchovní tradici původních obyvatel Ameriky a jeho spiritualitě přírody.

„Tradice křesťanství, ve které vyrůstal, tak moc zdůrazňuje lidskou zkaženost a převrácenost lidského srdce, že vytváří velmi trudomyslnou a sklíčenou atmosféru,“ popisuje Hošek, jak sám Seton viděl některé neblahé rysy kalvínské větve křesťanství, ve které sám vyrostl. Úzkostlivá a chladná výchova těžce dopadla na jeho dětství a Setona vysvobodil až únik do lesů a přírody.

Teolog a religionista Pavel Hošek

Postupně objevoval nejen taje zvířat a stromů, ale také kulturu původních obyvatel Ameriky, jejíž se stal horlivým propagátorem a zastáncem. Ačkoli Boha nazýval s oblibou Velkým Duchem, od biblické tradice, ve které byl vychovaný, se nikdy zcela neodstřihl a odkazoval na ni při svém psaní. „Používá biblické motivy, příběhy a verše, aby křesťanskému publiku ukázal indiánskou kulturu ve světle, které ukáže její hloubky, výšky v tom světle, v jakém si přál,“ vysvětluje Hošek.

Jak pojímá Seton svou spiritualitu přírody? A proč je jeho odkaz tak populární v České republice? Poslouchejte celý pořad.

autoři: Dominik Čejka , Jakub Ort , Fatima Rahimi
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.