O nejděsivější nemoci středověku s publicistou Františkem Kalendou

Jaké náboženské a duchovní metody byly ve středověku považovány za prostředky, jak pomoci malomocným? Jak se náboženské instituce podílely na jejich péči? Jaký byl vztah Řádu svatého Lazara k malomocenství? Poslechněte si Hergot!
Hrdina nového historického detektivního románu Františka Kalendy Mikuláš se v roce 1212 po letech vrací ze Svaté země do rodných Čech. Přináší si však nemoc, kterou část tehdejší společnosti vnímala jako boží trest – lepru. O této obávané chorobě středověku, péči o nemocné, fungování špitálů a lazaretů jsme hovořili s antropologem, publicistou a spisovatelem Františkem Kalendou.
Lepra, známá také jako malomocenství, je onemocnění způsobující závažné fyzické změny. Typickými projevy byly vředy, ztráta konečků prstů či odpadávání částí nosu a uší. Tyto příznaky vyvolávaly od antiky až po raný novověk hluboký odpor a strach.
Tehdejší společnost netušila, jak se choroba přenáší. Tradovalo se, že k nákaze dochází například dechem nebo dotykem, což vedlo k izolaci nemocných. Ti byli často vyčleňováni z běžného života a umisťováni do leprosárií, aby se zabránilo šíření nákazy.
Malomocní byli ve středověku vnímáni dvojím způsobem. Na jedné straně byli považováni za hříšníky, kteří svou nemocí trpěli jako důsledek božího trestu. Na druhé straně je nejen někteří církevní představitelé vnímali jako symboly Kristova utrpení. „Do jisté míry mohli být pokládáni za osoby s téměř heroickou úlohou,“ vysvětluje František Kalenda.
Jak vypadala každodenní realita pro nemocné, kteří byli často uzavřeni v lazaretech? Jak se řešila péče o ženy v těchto zařízeních – kdo o ně pečoval a měly ženy vůbec možnost být v lazaretech přijímány? Poslechněte si nový Hergot!
Související
-
Z boháče chudým řeholníkem: O svatém Františku s antropologem Františkem Kalendou
Antropolog, publicista a spisovatel František Kalenda nedávno vydal historickou detektivku Zpověď posledního mnicha. Zaměřili jsme se na ústřední řád příběhu: františkány.
-
Hergot! S Františkem Kalendou: Jak katolík držel ramadán v Maroku
Minulý týden skončil ramadán. Postní měsíc, který je jedním ze základních pilířů islámu. V muslimských zemích se toto období zásadně promítne do každodenního života ...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.