Zanedbaný spánek a výživu nespasí doplňky stravy ani byliny. Mohou ale pomoci
„Teoreticky doplňky stravy nepotřebujete a stačí správně jíst, pokud jste takzvaná normální necvičící populace a nepodléháte vyššímu stresu,“ vysvětluje v Balancu na základě vlastní letité zkušenosti problematiku potravinových doplňků Kamil Fila. Filmový recenzent, kritik a pedagog je, pro mnohé překvapivě, také lifter. Krysa z posilovny, jak sám říká. Dlouhodobě se zabývá stravováním a potravinovými doplňky k lepšímu fungování těla a mysli.
Suplementy mohou pomoci v mnoha oblastech, mají ale svá rizika. „Zvýšené nároky má dnes mnoho lidí, stačí, když pracujete ve velkém horku.“ Základ je pestrá a vyvážená strava. Většině lidí by prý stačilo, kdyby jedli méně bílého pečiva a více celozrnného. Méně cukru a hutných potravin, jako jsou oříšky, kakao, čerstvé ryby. Problém je průmyslové zpracování potravin a vyčerpání půdy. Jídlo neobsahuje tolik živin jako dříve.
„Myslím, že lidé se primárně potřebují naučit normálně spát. Pak mohou přemýšlet o suplementech.“ Když špatně spíme, zhorší se kvalita téměř všech procesů v těle. Nesnažme se dohnat chyby v životním stylu různými látkami. Mnoho lidí přehání stimulaci organismu, pak mají problém se uklidnit, zabrzdit rozjeté tělo i hlavu. Často používáme cukr a kofein, ale mozek potřebuje něco jiného, stimulanty dávají pocit energie a dobré nálady, ale je to jako zvyšovat výkon motoru, který nemá benzin, základní palivo.
„Pro mnoho lidí je výhodnější nejíst moc ráno. Zjistíte, jak vám mozek opravdu funguje.“ Uhnat si po ránu otupělost z jídla přejedením je cesta k únavě a špatnému startu. Kdy jsme naposledy zkusili, jak naše tělo reaguje na hlad? Mnoho lidí potvrzuje, že půldenní půst jim prospívá, když překonají hlad, tělo začne reagovat jinak, než bychom čekali. Mozek potřebuje cholin, ten je třeba ve vajíčkách, játrech a sóji. Klíčový je hořčík, většina populace ho má málo. Mozek také potřebuje dost vitaminu B a omega 3 mastných kyselin. Není pravda, že ráno musíme do těla vůlí naprat velkou a vydatnou snídani.
„Klíčové je snížení shonu, pak je prostor na zvyšování výkonu.“ Pomoci mohou třeba nootropika, nejsou to tzv. chytré drogy, které jsou nejčastěji syntetické a rozšiřují vědomí, ale látky, které zlepšují funkce a kapacitu mozku. Adaptogeny jsou pak látky, které mají harmonizovat tělesné pochody a nemají mít výrazné vedlejší efekty. Oddalovat únavu, zvyšovat imunitu a odolnost proti stresu.
Pusťte si podrobný rozhovor o potravinových doplňcích, rizicích, výhodách a typech.
Související
-
„Deprese přichází, když o sebe nedbáš. A u piva se z ní...
První ze trojice rozhovorů o depresích, úzkostech a způsobech, jak je překonávat. V následujících dvou dnech najdete na webu také interview s výtvarnicí Toy Box a p...
-
„Vždycky jsem chtěl být hrozně hubenej.“ Jaký vztah mají muži sami k sobě? A kdo za to může?
„Já mám pocit, že většina českých mužů je nesoucí se hlava. Existuje hlava a tělo je někam dopravuje, ale do určité míry neexistuje.“
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.