Závislosti jsou pokusy vymanit se z bolesti, říká lékař a spisovatel Gabor Maté

2. březen 2021

Maďarsko-kanadský lékař Gabor Maté se věnuje propojení těla a nemocí s emočním světem člověka a mezilidskými vztahy. Jeho nejnovější kniha V říši hladových duchů pojednává o hlubokých důvodech závislosti lidí uvnitř rozpojené a zraněné společnosti.

Je fascinující, s jakým soucitem a jasnozřivostí Maté dokáže přistoupit k utrpení, které jeho pacienti prožívají. Ať už se jedná o člověka závislého na heroinu, se kterými pracoval ve vyloučené čtvrti ve Vancouveru, nebo trpícího roztroušenou sklerózou, jejíž příčiny pro mnoho lékařů zastírá trochu tajemný původ. Podle jeho zkušeností současná medicína stále ve velkém přehlíží celkovou propojenost, ve které naše těla existují.

Gabor Maté

„Kdybych na vás teď mluvil hrubě, dopadlo by to nejenom na soustavu vašich nervů, ale taky na celé vaše tělo. Zrychlil by se vám tep, zvednul krevní tlak, vyplavily by se hormony stresu, jako kortizol a adrenalin, krevní cévy by se zúžily a nejspíš by se vám i pozastavilo trávení. To znamená, že naše tělesnost hluboce závisí na vztazích s jinými lidmi.“

Jeho slova poukazují na stále přehlíženou blízkost emoční a fyzické bolesti, jejichž dopady registruje náš mozek stejně. Citová a tělesná bolest člověka tedy ovlivňují podobně škodlivým způsobem. Klíčové je také poznání, že všechny závislosti jsou pokusem vymanit se z naší bolesti.

Čtěte také

A je jedno, jestli se projevují jako drogová závislost, workoholismus, závislost na nakupování (ve které podle svých slov jede dlouhá léta autor samotný), na pornu, sexu nebo jídle. Každá činnost se může přetavit v závislost a je důležité hledat zdroj bolesti, který ke vzniku závislosti vede v drtivé většině případů v dětství.

Jak souvisí tělesná a emoční bolest? Jaká je příčina závislosti na heroinu? A jakou knihu českého autora má Gabor Maté nejradši? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Nikola Benčová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.