Závislosti jsou pokusy vymanit se z bolesti, říká lékař a spisovatel Gabor Maté
Maďarsko-kanadský lékař Gabor Maté se věnuje propojení těla a nemocí s emočním světem člověka a mezilidskými vztahy. Jeho nejnovější kniha V říši hladových duchů pojednává o hlubokých důvodech závislosti lidí uvnitř rozpojené a zraněné společnosti.
Je fascinující, s jakým soucitem a jasnozřivostí Maté dokáže přistoupit k utrpení, které jeho pacienti prožívají. Ať už se jedná o člověka závislého na heroinu, se kterými pracoval ve vyloučené čtvrti ve Vancouveru, nebo trpícího roztroušenou sklerózou, jejíž příčiny pro mnoho lékařů zastírá trochu tajemný původ. Podle jeho zkušeností současná medicína stále ve velkém přehlíží celkovou propojenost, ve které naše těla existují.
„Kdybych na vás teď mluvil hrubě, dopadlo by to nejenom na soustavu vašich nervů, ale taky na celé vaše tělo. Zrychlil by se vám tep, zvednul krevní tlak, vyplavily by se hormony stresu, jako kortizol a adrenalin, krevní cévy by se zúžily a nejspíš by se vám i pozastavilo trávení. To znamená, že naše tělesnost hluboce závisí na vztazích s jinými lidmi.“
Jeho slova poukazují na stále přehlíženou blízkost emoční a fyzické bolesti, jejichž dopady registruje náš mozek stejně. Citová a tělesná bolest člověka tedy ovlivňují podobně škodlivým způsobem. Klíčové je také poznání, že všechny závislosti jsou pokusem vymanit se z naší bolesti.
Čtěte také
A je jedno, jestli se projevují jako drogová závislost, workoholismus, závislost na nakupování (ve které podle svých slov jede dlouhá léta autor samotný), na pornu, sexu nebo jídle. Každá činnost se může přetavit v závislost a je důležité hledat zdroj bolesti, který ke vzniku závislosti vede v drtivé většině případů v dětství.
Jak souvisí tělesná a emoční bolest? Jaká je příčina závislosti na heroinu? A jakou knihu českého autora má Gabor Maté nejradši? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Závislostním chováním si chceme pomoci, když to neumíme jinak, říká terapeut
Každý někdy prožíváme těžké období a řešíme to, jak umíme. Někdo hodně pracuje, někdo sportuje, někdo více pije.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.