Zažít město (s mikrofonem): Postapokalypsa, dětský křik a Alois Negrelli

21. září 2015

„Užíváme si to skvěle. Byli jsme na Řezáčově náměstí a teď jsme dorazili sem před Bio Oko, ale ta postapokalyptická tematika nás trošku vyděsila,“ líčí s úsměvem bezprostřední dojmy čtyřčlenné rodiny Olga. Sousedské slavnosti Zažít město jinak o víkendu zjevně bavily spoustu lidí nejen v Praze. Na Letnou, do Karlína a Krymské ulice vyrazila nasávat atmosféru i Bára Šichanová.

„Každý si může vyzkoušet lakros, to je taková hra, kterou skauti často hrají. Máme tu lasování, máme tu jednu Kimovu hru, nazvali jsme ji Kimův bazar,“ zastavuji se v Zóně před kinem Bio Oko u post-apo skautského stánku. Program v ulici Františka Křížka vypukl ve dvě odpoledne a kromě focení se s většinou děsivými cosplay a spořádání tuny výtečné zmrzliny jste si během sobotního odpoledne mohli najít drahou polovičku díky speed datingu, účastnit se prohlídky Letné s organizací Pragulic nebo vzít svoje ratolesti na jak jinak než post-apo pohádkovou projekci Na pustém ostrově.

Sousedské slavnosti Zažít město jinak letos proběhly už podesáté snad ve všech pražských městských částech a kromě hlavního města i v dalších deseti českých městech. Z Letné jste díky našlapanému programu prakticky nemuseli vystrčit paty. O ulici níž od Bia Oko zažívali Veverkovu ulici lidé hlavně prostřednictvím textilních workshopů, mohli se tu nechat i potetovat. Skvělá nálada panovala na Řezáčově náměstí, kde se Zažít město jinak konalo podruhé, program začal už dopoledne jógou. „Vyrábím tu pesto z mrkvové natě a dalších, jinak odpadních částí zeleniny.“ I takovou činnost jste si na náměstí mohli vyzkoušet. Kromě pletení, speciální fototelefonní budky tu na příchozí čekal i ping-pong nebo vystoupení folklórního souboru.

Jedno z míst, kde se Zažít město jinak konalo, byl Negrelliho viadukt – 160 let stará stavba, kterou v nadcházejících letech čeká rozsáhlá rekonstrukce. Jak by se v budoucnu mohly proměnit prostory pod železničními oblouky, ukázal improvizovaný bar Podloubí. Odpolední pohodu u viaduktu proložila módní přehlídka, koncert harmoniky a violy nebo kuchařská show. O do roku 1910 nejdelším kamenném viaduktu v Evropě jste mohli zjistit víc díky procházce s výkladem. Pokud se někam stahovaly rodiny s dětmi, bylo to prostranství v Hybešově ulici. Děti tu hrály šipky, učily se swing nebo kutily – jak jsem se dozvěděla – betlém v truhlářské dílně.

03475768.jpeg

Výpravu Zažít město jinak jsem vpodvečer směřovala do Krymské ulice, kam na rozdíl od jiných míst, pro něž program končil, proudily davy i po setmění, a to především za hudbou. Během dne si mohli kolemjdoucí poslechnout Katarzii nebo Živé kvety, večer se tu rozjel DJ set Ohm Square. „Je super potkávat lidi, kteří jsou naladěni na stejnou vlnu. A i když je to napoprvé třeba moc nenadchne, což jsem byl já loni, tak když se účastní podruhé, tak už se zapojí, poznávají, ochutnávají a užívají si město jinak než jen každodenní cestou do práce. Takže bych byl rád, kdyby podobně jinak žilo město častěji,“ uzavírá můj den jeden z posledních respondentů Štefan, který se evidentně dobře bavil.

03475759.jpeg
Spustit audio