Žijeme jako chytré telefony, ani v režimu spánku neumíme vypnout. Proč nás trápí nespavost?

13. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy spánek - nespavost

Dobrou noc! Než usnete, jenom malá připomínka. Zítra máte zápočet, snad to umíte. Pak taky pracovní schůzka. Včera jste řekli trapnou věc. Jo, a přišel vám e-mail. Určitě je důležitý. Proč nemůžeme spát? Mohou za to hlasité myšlenky, tlak na výkon i koronavirus.

Proč nemůžeme spát, na to se ptá i stejnojmenná kniha Dariana Leadera, která na podzim vyšla v nakladatelství Paseka. V knihkupectvích se objevila po boku bestselleru Matthewa Walkera Proč spíme nebo titulu Alice Robbové Proč sníme. Knihy o spánku vycházejí jak na běžícím pásu. Čím méně času trávíme zachumlaní pod peřinou, tím více vzpomínáme, jaké to je spát.

spánek - nespavost

„Spánek, kdysi považovaný za životní přirozenost, se dnes stal zbožím, čímsi, co musíme pracně získávat a o co bychom mohli kdykoli snadno přijít,“ píše Leader ve své knize, která z nedostatku spánku obviňuje společnost posedlou produktivitou.

„Stejně jako na našich telefonech ‚režim spánku‘ znamená, že jsou fakticky nadále zapnuté, ani my nejsme schopní se doopravdy ‚vypnout‘,“ tvrdí Leader a dodává, že se z nás stávají stroje, které se neustále snaží maximalizovat svou výkonnost, dokonce i co se týče spánku. „Je to paradoxní situace. Neúprosný nával nároků vnějšího světa nám nedovolí pořádně se vyspat a teď se k těmto nárokům přidalo i tvrzení, že se pořádně vyspat musíme,“ uvažuje autor knihy Proč nemůžeme spát.

Čtěte také

Psychiatr a psychoterapeut Peter Šóš se zdráhá problematiku nespavosti zjednodušovat, ale zároveň připouští, že u mladých lidí se na problémech se spánkem nepochybně podílí i život na sociálních sítích. „Dochází k paralýze, kdy se na Instagramu srovnáváme s ostatními a pořád vidíme někoho, kdo je na tom lépe. Je to obrovský tlak na výkon,“ potvrzuje psychiatr slova Dariana Leadera.

Jak přesně nás budí sociální sítě? Jak blízko k sobě mají deprese a nespavost? A jak vaše spaní může ohrozit koronavirus? Poslechněte si spánkovou reportáž a nechte se uklidnit zvuky šumícího moře.

Spustit audio