Zpackaný fotbalový puč. Superliga zalezla zpět do skříně, strašit ale může dál

23. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mural v Římě proti zformování Superligy

Vypadalo to na velkou zákopovou válku, nakonec ale celý projekt fotbalové Superligy skončil po dvou dnech fiaskem. Co vedlo dvanáctku mocných klubů k myšlence na odtrhnutí se a založení vlastní soutěže? A proč fotbaloví pučisté skončili s ostudou? Turbulentní dění probíráme v nové Tribuně.

Šest anglických, tři italské a tři španělské kluby o víkendu zveřejnily svůj velký plán. Fotbalová Superliga měla zajistit, že spolu slavné týmy budou hrát daleko častěji. Zároveň, což pro majitele klubů zřejmě bylo nakonec zásadnější, mělo do pokladen Manchesteru United, Barcelony či Juventusu Turín proudit daleko více finančních prostředků.

Jenže celý plán měl skutečně jen jepičí život. Už po dvou dnech tu byl konec Superligy, k němuž vedla nevole takřka kompletního fotbalového prostředí: fanoušků, médií i samotných hráčů a trenérů. „Tlak fanoušků byl obrovský, třeba ti z Chelsea se sešli a odmítali pustit autobus s hráči na stadion,“ připomíná Vojta Ondráček.

Čtěte také

„Nečekali, že odpor fanoušků bude tak silný. Představa byla, že budou chtít vidět zápasy těch nejlepších,“ myslí si Vojta. „Souvisí to i se sociálními sítěmi. Myslím, že v minulosti by to nebylo tak rychlé, takhle tím byl zaplavený celý internet. Přidali se i trenéři a hráči, dokonce také britský premiér Boris Johnson. Nebylo možné pokračovat,“ dodává.

Otázkou zůstává, jaký dopad bude celá anabáze mít na fotbalový systém. Ten jistě není bez chyb a reformy formátů některých soutěží nebo směřování finančních toků jsou potřeba. „Status quo nebyl dobrý, je potřeba se bavit o tom, jak teď strukturu vybudovat jinak,“ říká Martin Vait. Superliga je však – alespoň v této chvíli – minulostí.

Co se stane, když se nejmocnější fotbalové kluby spojí a vytvoří novou soutěž? Třeba to, že je jejich výtvor už po třech dnech minulostí. Co vedlo k jepičímu životu fotbalové Superligy, probíráme v nové Tribuně.

Spustit audio