Zpeněžit strach. Na svět dohlíží miliarda kamer. Vyměníme svobodu za bezpečí?

13. říjen 2021

Britský novinář John Sudworth z BBC vyzkoušel před pár lety v Číně experiment. Zajímalo ho, za jak dlouho ho najde čínská policie v ulicích třímilionového města pomocí technologie rozpoznání obličeje. Byl lapen za sedm minut. Událost z roku 2017 šokovala svojí efektivitou francouzského investigativního novináře Sylvaina Louveta, který se rozhodl, že čínský digitální stroj na dohled prozkoumá ve svém filmu A World Under Surveillance.

„Představte si společnost, ve které už se nikdo nemusí bát, protože technologie dokážou rozpoznat na ulici zločin, dřív než k němu dojde. Společnost, ve které se jedinec pohybuje pod dohledem kamer tak často, že úplně zapomene na jejich existenci. V takové společnosti už nikdo nepřejde silnici na červenou, protože mu umělá inteligence udělí sankci v sociálním kreditovém systému, protože rozpozná jeho obličej,“ zní úvodní hlas, který otevírá pasáž o Číně ve filmu Sylvaina Louveta.

Na čínské území momentálně dohlíží 600 milionů kamer ve veřejném prostoru, které podle umělce Ge Yulu používá režim ke kontrole občanů. Ge Yulu se na protest nechává záměrně hodiny exponovat optikou technologie, když vysedává s pohledem upřeným přímo do čoček kamer.

Čínská digitální revoluce, někdy popisovaná jako sinofuturismus, má na různých částech planety své ekvivalenty. Sylvain Louvet musel pro jejich zdokumentování své snahy rozšířit i na západní svět. Izrael je jedno z nejstřeženějších míst na světě a své technologie ve velkém vyváží. USA prolomily řadu etických bariér sledování občanů ve jménu boje proti terorismu, stejně jako třeba francouzské město Nice, kde v roce 2016 najel útočník do civilistů nákladním vozem.

„Jde o mezinárodní problém, který je poháněn naším strachem. Strach je emoce, která se dá dobře monetizovat. Kdyby nám někdo před dvěma lety řekl, že dáme vládám dobrovolně data o našem pohybu, jako teď při pandemii, nikdo by tomu nevěřil,“ říká Sylvain Louvet v rozhovoru pro Radio Wave.

Jak složité je v Číně točit film kritický k režimu? Jaké pudy nás vedou k odevzdávání čím dál větší části osobních svobod do rukou technologií dohledu? Jak se vyvíjí autonomní zbraně, které na zaměření cíle nepotřebují lidské rozhodování? Poslechněte si celý rozhovor s francouzským režisérem Sylvainem Louvetem.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.