Zvyknout si na samotu jde až překvapivě snadno, pak je těžké se single života vzdát

11. červen 2019

„Když samotu vytěsníme, působí na nevědomé úrovni a začne probublávat někde jinde. Takový člověk bude třeba odsuzovat partnerský život i své zadané kamarády,“ říká psycholožka Kristina Sarisová, která v magazínu Balanc mluvila o samotě, singles a zdravých vztazích.

„Když přestaneme řešit, že jsme sami, zvykneme si nebo se zaměříme na něco jiného, tak se najednou může objevit spokojenost, která nás dělá přitažlivými.“ Často se pak v životě člověka objeví někdo, potenciální nový zajímavý partner nebo partnerka. Určitě to znáte, lidé kolem vás, kteří nikoho nehledali, možná právě proto našli. Začátek vztahu i celý jeho průběh můžeme rozdělit do různých fází.

„Počáteční stav zamilovanosti se přirovná k lehké psychóze. Zamilovaní mají růžové brýle a plynou mimo realitu.“ Partneři chtějí být často v kontaktu, ale mohou se tím navzájem omezovat v jiných oblastech života. Pokud si celý den píší a volají, trpí tím jejich práce, přátelé a třeba i záliby. Může to být projev závislosti ve vztahu. Pozor by si lidé měli dát na lhaní, zejména ze začátku je to výrazný varovný signál. Když začne euforie opadávat, budou se partneři vnímat kritičtěji a reálněji. Přichází fáze vyjednávání. Oba musí zjistit, zda spolu mohou být. Řeší se pragmatické věci soužití i důležité otázky, o rodině, místě bydliště atp.

Balanc s terapeutkou Markétou Šetinovou: Když se vám nedaří přestat být single

pár - vztah - milenci

„Lidé jsou překvapeni, když si někoho nenajdou už po pár týdnech. Seznamování ale obvykle trvá měsíce až roky,“ říká terapeutka a socioložka, která se zabývá zejména partnerskými vztahy mladých lidí. Kromě vysokých očekávání naráží singles také na nedostatek sebevědomí, někteří na sebe mají příliš vysoké nároky. Potýkají se také s nedostatkem času, nicméně možností k seznámení mají patrně nejvíce v historii, i díky internetu.

„Myslím si, že jsou lidé, kteří nedokážou být ve vážných vztazích. Jsou třeba s někým dlouhodobě, ale neustále potřebují nějaké vzrušení. Často mívají bokovky a flirty. Je to pro ně koření dlouhodobého vztahu.“ Jiní zase nedokážou přijímat fyzickou a psychickou blízkost druhého. Nebo se bojí odmítnutí či toho, že by vztah nevyšel, a tak do něj raději ani nevstoupí.

Lidé se divně dívají spíše na sigle ženy okolo třicítky, u mužů to tolik nevadí. Psycholožka Kristina Sarisová stále vnímá společenské stigma. Ženy dnes mají děti v pozdějším věku, než měli jejich rodiče. Může tak vzniknout generační napětí, starší nechápou, proč mladší početí dítěte odkládají.

Pusťte si Balanc o singles, fázích vztahů a strachu ze závazků.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.