ADHD, stres a úzkosti. Co trápí vysokoškoláky a jak si pomoct?

22. únor 2024

Jak jsou na tom studující s duševním zdravím? „V praxi se často setkáváme s působením stresu a vyrovnáváním se s ním,“ říká lékař a výzkumník Matěj Kučera, který přišel do Studovny společně s psycholožkou a výzkumnicí Andreou Včelákovou z NÚDZ mluvit o duševním zdraví vysokoškoláků.

„Studenti se na mě hodně obracejí s potížemi jako úzkosti, se stresem a nějakou neschopností vyrovnat se s velkými nároky, které s sebou vysokoškolské studium nese. Další kapitola, která se teď hodně objevuje, jsou studenti, kteří přicházejí s podezřením na ADHD,“ uvádí příklad z praxe psycholožka a výzkumnice Andrea Včeláková.

Čtěte také

K duševnímu zdraví je možné přistupovat jako ke spektru. „Mohu mít duševní onemocnění, ale stále můžu být v duševní v pohodě nebo nemusím být diagnostikovaný, a přesto se necítím duševně oukej,“ uvádí Matěj Kučera. „Pro mnoho lidí je velká úleva, když si uvědomí, že mít obtíže neznamená, že s nimi budu bojovat do konce života. Existuje spoustu možností, jak s nimi pracovat. Zároveň i s duševním onemocněním můžeme zažívat duševní pohodu,“ přibližuje Včeláková.

V případě potřeby výzkumníci doporučují obrátit se nejen na své blízké, ale i na poradenské centrum univerzity nebo krizové linky. Užitečné mohou být i online materiály nebo Manuál duševního zdraví vysokoškoláka.

Jak zmírnit stres? A jak si pomoct než se dostanu do rukou odborníků? Pusťte si Studovnu o duševním zdraví vysokoškoláků.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.