„Ale ty nejsi jako oni, ty jsi jiná.“ Jak na duševní zdraví dopadá rasismus?
„Když jste neustále upozorňováni na svou odlišnost, můžete se cítit izolovaní a nepochopení. Čelíte stresu a můžete mít úzkost ze setkávání s cizími lidmi,“ říká psycholožka Monika Mihaličková. „Pokud kolem sebe nemáte lidi, kteří vás vyslechnou, když vaši přátelé bagatelizují vaše zkušenosti, nebojte se vyhledat pomoc psychoterapeuta.“
„Pro ty, kdo jsou nějak odlišní a společnost je tak vnímá a poukazuje na to, je zásadní, aby měli bezpečné prostředí. Místo, kde je někdo vnímá jako celistvou bytost, jako individualitu,“ popisuje odbornice. Vysvětluje, že lidé, kteří poslouchají opakované rasistické poznámky, mají komplikovanější vztahy s okolím i sami se sebou.
Monika Mihaličková
Monika Mihaličková je psycholožka, lektorka, supervizorka a expertka spolupracující s neziskovým sektorem. Věnuje se zejména tématům spojeným s romskou minoritou. V rámci své odborné psychologické práce se zaměřuje na romské duševní zdraví. Zabývá se problémy rasového traumatu a rasové mikroagrese v České republice i v evropském prostoru.
Psycholožka Monika Mihaličková se zaměřuje na duševní zdraví minorit, rasová traumata a mikroagresi. V doprovodném rozhovoru podcastové série Lásky čas vysvětluje, jak rasismus podrývá duševní zdraví. Od urážek a násilí, přes institucionální rasismus až po neverbální mikroagrese. Říká také, v jakých případech je dobré vyhledat odbornou pomoc psychoterapeutů.
„Ty jako Romka nevypadáš, ty jsi hezká!“ Poslechněte si, jak na psychiku působí mikroagrese a každodenní rasismus. Duševní zdraví minorit v česku rozebírají psycholožka Monika Mihaličková a novinářka Nátalie Sousa.
O sérii Lásky čas
Podcast připravuje pro Radio Wave novinářka Natálie Sousa. V šestidílné sérii se věnuje randění a vztahům generace Z a mladších mileniálů napříč etniky v Česku. Zkušenosti lidí z minorit i z majority komentují akademici a mladí intelektuálové. Lásky čas startuje 7. března 2023 a novou epizodu publikujeme každé úterý.
Kreativní producentka a dramaturgyně: Veronika Ruppert
Zvuk: Jan Brauner
Hudba: Ai fen
Vizuály: Natalie Kubenk
Související
-
Říkat, že „nevidím barvu“, je problematické. Ve vztazích i na úrovni institucí
Aišvarja Eassey studovala v USA, ale žije v Praze. Popisuje každodenní a často přehlížený rasismus v české společnosti i problematické momenty ve vzdělávání a institucích.
-
Bál jsem se holky oslovovat, protože jsem Rom. Raději randím s cizinkami, neřeší můj původ
„Sám sobě jsem se nelíbil, protože mi nikdo neřekl, že i kluci jako já můžou být hezký. Myslel jsem si, že bych musel být bílej a hubenej,“ říká Nick.
-
Pro kluky jsem byla tajemství, teď mě loví jako trofej. Nenávidím slovo exotická
„Nemůžu vystát, když někdo přijde s tím, že jsem krásně exotická a že to chtěl vždycky zkusit. Připadá mi, jako by mluvil o koberci nebo ovoci, ne o člověku,“ říká Baďa.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka