Říkat, že „nevidím barvu“, je problematické. Ve vztazích i na úrovni institucí

23. březen 2023

„Když jako jednotlivec řeknete, že ‚nevidíte barvu‘, přehlížíte zásadní součást identity člověka. Částečně tím říkáte, že nevidíte ani znevýhodnění, kterým může být člověk vystavený,“ říká Aišvarja Eassey. „Na úrovni Evropské unie je v současnosti problém sbírat k diskriminaci data, protože i EU tvrdí, že ‚nevidí barvu‘. Nesbírá informace o tom, kolik lidí z jaké etnické skupiny žije na určitém území. Bez těchto dat ale nemůžeme mluvit o tom, čemu jsou minority vystaveny.“

„Svět v současné době funguje ve prospěch bílých lidí. A pokud si majorita neprojde nějakou osobní zkušeností s rasismem, třeba přes své blízké, je pro ni těžké to pochopit,“ vysvětluje Aišvarja, absolventka Etnických studií na Kalifornské univerzitě v Berkeley.

Aišvarja Eassey

Aišvarja Eassey

Aišvarja vystudovala etnická studia na Kalifornské univerzitě v Berkeley a aktuálně žije v Praze, kde  působí jako koordinátorka pro advokační činnost v sociální oblasti a v oblasti migrace v Charitě Česká republika. Usiluje o to, aby se povědomí o etnických studiích v evropském kontextu zvyšovalo a zapojuje se do osvěty ohledně vzdělávání v oblasti rasismu a diskriminace v Česku.

„Rasismus není jen akt nebo událost. Je to systém, ve kterém všichni fungujeme. Současné nastavení dává velký prostor k tomu, aby se děly mikroagrese a další problematické věci,“ popisuje Aišvarja.

V prvním doprovodném rozhovoru k podcastové sérii Natálie Sousy Lásky čas upozorňuje na problematické momenty v každodenním mezilidském kontaktu, v českém vzdělávacím systému i na úrovni státních a mezinárodních institucí.

Poslechněte si, o čem se neučíme, i když bychom měli. Aišvarja Eassey popisuje každodenní a často přehlížený rasismus v české společnosti a pojmenovává problematické momenty ve vzdělávání a státních institucích.

Natálie Sousa

O sérii Lásky čas

Podcast připravuje pro Radio Wave novinářka Natálie Sousa. V šestidílné sérii se věnuje randění a vztahům generace Z a mladších mileniálů napříč etniky v Česku. Zkušenosti lidí z minorit i z majority komentují akademici a mladí intelektuálové. Lásky čas startuje 7. března 2023 a novou epizodu publikujeme každé úterý.

Autorka: Natálie Sousa
Kreativní producentka a dramaturgyně: Veronika Ruppert
Zvuk: Jan Brauner
Hudba: Ai fen
Vizuály: Natalie Kubenk
autoři: Natálie Sousa , Veronika Ruppert
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.