Holky šátek odložily kvůli randění. Kluci v Česku se bojí vztahu s muslimkou
„Kdybych šátek neměla, kluci by se na mě dívali jinak. Spousta mých kamarádek muslimek šátek sundala, bály se, že si tu nikdy nenajdou lásku,“ říká Dana. Od malička vnímá bariéry spojené nejen s vírou a zakrytými vlasy: „Holky kolem mě měly jiné proporce, jiné vlasy, jinou barvu pleti. Když mi bylo 13, četly jsme Bravíčka a v těch jsem neviděla holky jako já. Proto i v mé hlavě můj vzhled nebyl „normální“.
„To, že muslimská děvčata čekají se sexem až do svatby, je poměrně běžné. Jsou tak vychovávaná a je to pro ně i otázkou cti. Berou to tak, že se má čekat do svatby, podobně jako to bývá v tradičnějších křesťanských rodinách,“ říká Veronika Kramáreková, spoluautorka studie o mladých muslimkách a muslimech v Česku.
Čtěte také
„Intimita a láska není totéž co sex,“ říká Akram. Je přesvědčený, že nejdřív mezi partnery musí vzniknout porozumění a hloubka vztahu a až pak má přijít sex. „Dnes je to často naopak. V pubertě jsem vnímal, že čím víc budu mít holek, tím budu větší frajer. Chtěl jsem získat respekt okolí, trochu jsem s tím bojoval, ale nakonec jsem našel rovnováhu. Byl to obrovský boj, ale nepřekročil jsem určitou linii,“ popisuje Akram.
Hledání lásky a sebevědomí v podcastu popisuje i Mikuláš, který má kořeny v Tunisu. Není věřící, ale odmalička vnímal, že do české společnosti nezapadá svým vzhledem. V pubertě to pro něj bylo složité, ale teď se rozhodl vyložit karty na stůl: „Řekl jsem si, už jsem trpěl dost, pojďme z toho udělat přednost,“ popisuje. Na jaké stereotypy je při seznamování a randění alergický a kde pro něj jsou hranice mezi humorem a nepřijatelnými poznámkami?
Existuje ve vztazích muslimek a muslimů „randění“? A jak se v Česku hledá láska věřícím i nevěřícím lidem s kořeny z Blízkého východu?
Upozorňujeme, že tento pořad není vhodný pro děti.
O sérii Lásky čas
Podcast připravuje pro Radio Wave novinářka Natálie Sousa. V šestidílné sérii se věnuje randění a vztahům generace Z a mladších mileniálů napříč etniky v Česku. Zkušenosti lidí z minorit i z majority komentují akademici a mladí intelektuálové. Lásky čas startuje 7. března 2023 a novou epizodu publikujeme každé úterý.
Kreativní producentka a dramaturgyně: Veronika Ruppert
Zvuk: Jan Brauner
Hudba: Ai fen
Vizuály: Natalie Kubenk
Související
-
Bál jsem se holky oslovovat, protože jsem Rom. Raději randím s cizinkami, neřeší můj původ
„Sám sobě jsem se nelíbil, protože mi nikdo neřekl, že i kluci jako já můžou být hezký. Myslel jsem si, že bych musel být bílej a hubenej,“ říká Nick.
-
Pro kluky jsem byla tajemství, teď mě loví jako trofej. Nenávidím slovo exotická
„Nemůžu vystát, když někdo přijde s tím, že jsem krásně exotická a že to chtěl vždycky zkusit. Připadá mi, jako by mluvil o koberci nebo ovoci, ne o člověku,“ říká Baďa.
-
Randím potají. Kámoši, co chtějí „zkusit Asiatku“, mě iritují
„Z rodiny jsem vnímala striktnost – žádný kluci dokud nedostuduju,“ říká Kristýna. Ve vztazích měla zatím štěstí na ohleduplné kluky, ale hlášky přátel ji někdy zraňují.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.