Automatky o rozvodu: Dřív lidé věřili, že je do manželství svedl Bůh. Co všechno je dnes jinak?
Rozvodová statistika se v České republice – a v západních zemích obecně – už roky výrazně nemění. Stále platí, že více než polovina sezdaných párů se rozvádí. Rozvod se stal tématem i pro Automatky, do kterých přijala pozvání psycholožka a terapeutka Pavla Koucká.
„V minulosti bylo manželství v našich končinách postavené na úplně jiných hodnotách, zejména na víře v Boha. Pokud dva lidé uvěřili, že je dohromady svedl Bůh, měli jinou motivaci k tomu, aby vztah řešili. Pokud věřím, že Bůh je ten, kdo si náš vztah přeje, myslím na to, jak by nám spolu mohlo být dobře, nikoli na to, jak potkat někoho jiného, s kým si budu lépe rozumět,“ říká Pavla Koucká. Podle ní se dá ledacos ve vztazích zachránit, pokud na problému chtějí oba dva lidé pracovat. „Samozřejmě pokud jeden z partnerů má poruchu osobnosti, je lepší se rozejít.“
Čtěte takéTerapeut Honza Vojtko v Diagnóze F: Sex s ex nedoporučuji
Při rozvodu ale nejde jen o řešení rozpadu rodiny. Po čase do hry přibývá i tzv. třetí rodič. „Často se setkávám s tím, že třetí rodič převezme všechny povinnosti původního rodiče, ale nemá žádná práva. A to by tak být nemělo. Nesouhlasím s tím, že další člověk, ať už v rodině matky, nebo otce, by měl být kamarádem dítěte. Protože to tak není. Další člen rodiny participuje i na výchově. To je ale velmi obtížné, protože často chtějí být kamarády svých dětí i biologičtí rodiče. A tak to není. Samozřejmě nemůžeme dítěti ve vztahu k dalšímu členovi nutit emoce. Ale můžeme říci: dobře, nemusíš mít ráda mého nového partnera, ale vyžaduji slušnost.“
Za jakých okolností se dá vztah zachránit a kdy už je marné bojovat? Jak a kdy oznámit rozvod dětem? Jak fungovat v nové rodině, kdy je vhodná střídavá péče a kdy bychom se jí měli raději vyhnout? Poslechněte si celý díl Automatek.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.