Automatky s šéfredaktorkou Radia Wave: Po porodu jsem jako žena vyrostla ve všech směrech

Šéfredaktorka Radia Wave Iva Jonášová
Šéfredaktorka Radia Wave Iva Jonášová

Tři týdny po porodu se vrátila do práce, s partnerem založila vlastní rádio, učila na VOŠP, pracovala v České televizi a Českém rozhlase. Má dvě dcery, kterým je dnes devět a šest let. Sportuje, cestuje, hledá rovnováhu a snaží se čas co nejlépe rozložit mezi práci a rodinu. Šéfredaktorka Radia Wave Iva Jonášová přijala pozvání do Automatek.

„Než se mi narodila starší dcera, neuvažovala jsem nad tím, jak bude vypadat náš následující život, neměla jsem žádný plán. A když jsem zjistila, že po třech týdnech jsem připravená na to jít do práce, šla jsem. Ale neznamenalo to, že bych nechala třítýdenní miminko doma a šla na full time. Dělala jsem z domova a přesně jsem si plánovala, kolik práce a kdy budu dělat. Každopádně v jakékoliv práci jsem se po porodu cítila daleko naplněnější, protože jsem jako žena vyrostla, ve všech směrech,“ říká Iva.

Dnes v rozhlase vede sedmnáct zaměstnanců a desítky externistů, domácnost a rodinu zvládá s pomocí babiček a s partnerem. „U svého muže bych to nenazvala výpomocí, protože kdyby to byla jen občasná výpomoc, tak bychom to dohromady nedali. V domácnosti a v rodině jsme partneři. Nemáme rozdělené činnosti nebo dny péče, ale oba se snažíme. Ale netvrdím, že oba děláme všechno. Muži a ženy nejsou stejní a někdo prostě raději luxuje a někdo mění olej v autě. Zásadní pro mě je, že můj muž má stejnou pracovní zkušenost jako já, je taky manažer, a díky tomu se v některých věcech líp chápeme,“ popisuje Iva svou každodenní domácí realitu.

Iva Jonášová

„Na druhou stranu to, co funguje, může být i kamenem úrazu. Když si představíš, že doma jsou dva lidé, kteří jsou stejně vytížení, může to být časovaná bomba. Ale když mám moc práce, stává se, že vezme děti a dá mi prostor, a toho si velmi vážím,“ dodává.

Zajímá vás, co Ivě Jonášové umožnilo návrat do práce bez stresu, proč by svůj životní styl nedoporučila každému a co si je potřeba s partnerem znovu vyjasnit po narození dítěte? Poslechněte si celý rozhovor s výjimečnou ženou ve vedoucí funkci v novém díle Automatek!