Autorka aplikace Nepanikař: Hledala jsem pomoc pro sebe. Aplikace už zřejmě zachránila život

28. červen 2019

Když se necítila dobře, hledala různé možnosti, jak si pomoci. A i když už dnes existují mobilní aplikace téměř na cokoliv, takovou, která by jí pomohla zvládnout alespoň v první chvíli úzkosti, depresivní stavy, tendence k sebepožkozování či sebevražedné myšlenky, u nás nenašla. No, a tak ji sama vytvořila.

Na počátku příběhu studentky 1. ročníku biomedicíny Veroniky Kamenské byla vlastní zkušenost s posttraumatickou stresovou poruchou. K té se později přidaly i úzkosti a deprese. V rámci terapie si hledala nějaké možnosti sebepomoci i mezi mobilními aplikacemi, nicméně v češtině v té době nic podobného nebylo. A tak oslovila kamarády, kteří mají zkušenosti s programováním, a společně dali dohromady aplikaci Nepanikař. Ta nabízí lidem při úzkostech, depresích, sebepoškozování a sebevražedných myšlenkách, konkrétní tipy na to, jak odvést pozornost od svého stavu, jak situaci zvládnout i jak a kde si říct o pomoc.

Veronika Kamenská

„Obsah aplikace jsme konzultovali s psychology i s psychiatry, aby tam byly věci, které člověku můžou pomoci, a zároveň aby tam nebylo něco, co by mu mohlo uškodit,“ vysvětluje průběh výroby aplikace Veronika Kamenská. Zvolená témata (úzkosti, deprese, sebepoškozování a sebevražedné myšlenky) vycházejí z její vlastní zkušenosti. „Tímhle vším jsem si prošla, tudíž jsem věděla, co mi pomohlo, a říkala jsem si, že to, co pomohlo mně, by mohlo pomoct i ostatním,“ říká Kamenská a zmiňuje i zkušenosti dalších lidí v podobné situaci, které se v aplikaci objevují ve formě tipů, jak obtížné situace zvládnout.

V současné chvíli je aplikace Nepanikař (a její chystaná aktualizace) pravděpodobně nejucelenějším adresářem krizové pomoci dostupným v mobilním telefonu. V nové verzi, která bude k dispozici během pár dní, bude možnost i dlouhodobého sledování nálady, které může být zajímavým sebemonitorovacím prvkem, ale hodit se může i při návštěvě psychiatra, jako zpětná vazba o průběhu nálady v uplynulém období.

Jak dlouhá byla cesta od první myšlenky k spuštění aplikace? K čemu je nám záchranný plán a jak vypadá? A jaká další témata by se mohla v aplikaci Nepanikař do budoucna objevit? Poslechněte si Diagnózu F s Veronikou Kamenskou.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.