Balanc s Daliborem Špokem o time managementu: život není seznam úkolů, který nikdy nekončí

18. prosinec 2018

„Mnoho lidí si myslí, že time management je technika pro špičkové manažery. Není tomu tak, je to životní téma pro každého,“ říká psycholog Dalibor Špok. Chceme-li prý v životě mít vše, co považujeme za důležité, musíme si svůj čas organizovat. Vytvořit rutiny, které šetří naši vůli. Bojíte se, že plánovaný život je nudný, nesvobodný a ničí kreativitu? Právě naopak!

„Time management začal být zaměňován za vytváření seznamu úkolů, ale je to organizování vlastního času. To je naprosto zásadní rozdíl.“ Úkol je podle psychologa Dalibora Špoka jen jedna z věcí, kterou naplňujeme náš čas. Jednotkou, která navíc může být různě dlouhá. Často se stává, že si lidé napíší příliš úkolů na jeden den. A seznam úkolů nikdy nekončí. Den, týden nebo měsíc konec má.

„Měnit se k lepšímu je možné,“ Dalibor Špok prvním hostem nového magazínu Balanc

Dívka - žena - klid

„Trvalá životní změna se nestane za den. Musíme od takové změny chtít, aby měla smysl a opravdový dopad,“ otevřel téma prvního Balancu psycholog Dalibor Špok. Právě schopnost měnit se, přijímat nové věci a dělat chyby je předpokladem seberozvoje a spokojeného života. Odměna za rozvíjení se  v životě přijde postupně, ne hned. Ale taková změna bude dlouhodobá.

„Mnoho klientů je myšlenkou organizace času a vytvářením rutin doslova šokováno. Mnozí si představují, že svoboda je dělat si, co chci a kdy chci. To je obrovský omyl.“ Pokud lidé vypadnou z vnější struktury, školy, zaměstnání, a nedokážou si udělat strukturu vnitřní, často se stanou obětí své největší slabosti. Někdo začne pít alkohol, jiný příliš jí nebo zleniví. Začnou se ozývat naše strachy, například úzkosti. Stává se to seniorům. Po odchodu do důchodu už se nemusí dělat něco, co se jim nechce. Podobně jsou na tom dlouhodobě nezaměstnaní. Podle Špoka je jedinou možností v takové situaci dát svému životu řád.

kalendář - time management - plánování

„Neexistuje univerzální systém organizace času, jedna metoda nebo kniha. Je to vždy individuální. Někdo potřebuje více rutin, více struktury, někdo méně.“ Každý člověk si musí hledat takový model, který mu vyhovuje. Ale neexistuje nikdo, kdo by strukturovat svůj čas nepotřeboval vůbec, myslí si Dalibor Špok, který se věnuje mimo jiné kariérnímu poradenství, prokrastinaci a osobní produktivitě dlouhodobě. I kreativní lidé mají někde jasně danou strukturu svého času. „Paradoxně jedině, když máme dostatek každodenních aktivit převedeno do rutin, tak se život uvolní. Protože pak se mnoha věcmi nemusíme zabývat a zbyde nám mentální prostor.“

Proč je den příliš krátký na organizování a v čem je lepší plánovat si týden? Jak se ze soustředění stal otloukánek naší doby? Kolik času si máme rozvrhnout a kolik nechat na improvizaci? Uslyšíte v magazínu Balanc.

autor: Petr Bouška
Spustit audio