„Big dick energy“ je hashtag, který potřebujeme. I když, co to znamená mít koule, víme už dávno

4. červenec 2018

Spojení „big dick energy“ se stalo virálním poté, co zpěvačka Ariana Grande zveřejnila dnes již smazaný tweet o tom, že její přítel je obdařen velkým pindíkem. Poté se na sockách začalo diskutovat o tom, kdo onu „big dick energy“ má také.

Definice je dost nejasná, ale mluví se o antitezi toxické maskulinity, energii, která pohne místností, a hlavně o sebevědomí bez zbytnělého ega. Jeden ženský plátek píše, že jde o specifický druh „vibeu“, který si nemůžete nacvičit – podobně jako když jste třeba Kozoroh. Je to prostě dané. Užasle pročítám ankety o tom, jaký druh psů, chipsů a seriálových postav má BDE, a jestli této definici odpovídá spíš sociální platforma Tinder, nebo Bumble. Řeší se i to, zda má víc BDE Tyrannosaurus rex, nebo Dilophosaurus.

Pojem BDE je zavádějící, protože odkazuje na falus, který je i v postmoderní době obvykle vlastní jen mužům. Prý se to ale nemá brát doslova, jde o metaforu. V souvislosti s BDE jsou v americkém kontextu často skloňována jména umělkyň Rihanny, Cardi B, Cate Blanchett, Judi Dench, právničky a lidskoprávní aktivistky Amal Clooney, Angely Merkel a nakonec i mužských celebrit – prince Harryho nebo herce Idrise Elby.

Ariana Grande

Pro mě překvapivě se tenhle vyhypovaný přívlastek řeší i v souvislosti se smrtí kuchaře a cestovatele Anthonyho Bourdaina, který byl známý ani ne tak vlastním vařením, ale hlavně ironií, intelektem a sebevědomím, které umožňuje nevyvyšovat se nad ostatní. Anthony měl BDE, shodl se Twitter.

Pokouším se určit si někoho s energií velkého p*áka v českém kontextu. Jde to těžko. Ale pak si vzpomínám na to, jak během letošního udělování státních vyznamenání vzbudila rozruch místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. V reakci na prezidentský projev plný urážek odešla totiž ze sálu jako první. To pro mě splňuje definici BDE víc než uspokojivě. Ještě před měsícem by se ale prostě jen řeklo, že je Miroslava Němcová hustá nebo má „koule“.

V namátkovém žebříčku těch, kdo mají big dick energy, pokračuji dál a současně myslím na to, jak tento přívlastek v českém překladu vyznívá ještě více falocentricky a humpolácky. Tak tedy: Milada Horáková, ze zjevných důvodů. Zdena Mašínová, sestra bratrů Mašínů, která neustává v antikomunistické osvětě. Milan Kundera a jeho sympaticky sveřepé nastavení vůči médiím. V českém šoubyzu rapperka Šarlota, která sebevědomě nakládá se svým tělem a nestydí se za absenci intelektuálštiny. Lidé, kteří nepředstírají, že doma konzumují každodenně jen italské sýry a zeleninu v bio kvalitě. Lidé, kteří nemají potřebu neustále sdílet svůj život na sociálních sítích. Otcové, kteří přebalují. Ostrava. Martin Veselovský. Ti, co nevyznávají kult kávy, ale prostě ji pijí jako jiné nápoje. Ohleduplná jízda v autě. Zdeněk Pohlreich. Anna Karenina, která si na ples vzala strohé šaty. Dostávám se na pole hodně volného asociování. Takové myšlenkové cvičení ale nehledě na falem posedlé názvosloví může pomoct. V čem? V ujasnění si toho, co je pro vás cool. Zdravíme Arianu a jejího příťu.

Komentáře v rubrice Prolomit vlny vyjadřují názory autora/autorky.

Spustit audio