Bloudění po cizích snech. Ajvazova novinka jde po stopách mysteriózního flash disku

Spisovatel Michal Ajvaz
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Spisovatel Michal Ajvaz

Magická součástka. USB flash disk ve tvaru krokodýla, který plave ve válci plném hutné, světélkující kapaliny. Její svit lidem dokáže učarovat: někoho nutí psát romány, jinému radí, jak tvořit sochy, někomu zničí život. Krokodýlí mašinka putuje z ruky do ruky po celé planetě a na nás je, abychom po ní pátrali. Nová kniha Michala Ajvaze se jmenuje Města a jde o sedmisetstránkové dobrodružství rozpínající se mezi kontinenty.

„Pro mě je Ajvaz autor, který má bohatý vnitřní svět, pro mě jako pro čtenáře je vždycky radost do toho světa moct vstoupit a podnikat tam dobrodružné výpravy,“ říká Štěpán Kučera, spisovatel a zatím jediný publicista, který už na nový Ajvazův román napsal recenzi. Sluší se dodat, že knihu pochválil. „V závěru románu se vysvětlí, co ona věc vlastně je,“ říká o mysteriózním flash disku z Ajvazovy novinky Kučera, ale zpočátku je to taková záhadná věc, která nemá zřejmý účel a smysl, což motivuje postavy, aby ji nějak interpretovaly. Ze setkání s tou věcí vznikají umělecká díla, ale i násilnické náboženské sekty.“

Štěpán Kučera

Pro nás moderátory Liberatury je setkání s Městy podobné, jako kdyby se nám do rukou dostala tajemná krokodýlí flashka. Od kultovního autora knih, jako je Druhé město, Cesta na jih nebo Lucemburská zahrada, jsme totiž zatím nic nečetli, tak se vypořádáváme s hutnou atmosférou a dost ojedinělým stylem vyprávění. Příběhy v příbězích, kombinace pokleslého a intelektuálního, filozofické úvahy, ale i bitvy robotů s nahými ženami. Štěpán Kučera nám trochu pomáhá. Ajvaze zasazuje do kontextu jako autora stojícího někde mezi Jorgem Luisem Borgesem a Italo Calvinem. „Osobně mám od Ajvaze nejradši Zlatý věk, fiktivní cestopis a etnografické pojednání o obyvatelích jednoho neexistujícího ostrova,“ doporučuje Kučera. 

Jak číst knihy od Michala Ajvaze? Města byste si měli vzít na dovolenou do zahraničí, aby na vás dýchla atmosféra cizího prostředí. Poslechněte si Liberaturu, kde jsme tentokrát stihli probrat ne jednu, ale hned tři knihy!

Michal Ajvaz - Města