Česká skákačka Bzzzt okouzluje pixel artem i vypiplanou obtížností

24. listopad 2023

Quest tentokrát rozebírá 2D plošinovku z českých luhů a hájů – pixelartový Bzzzt od zkušeného herního vývojáře Karla Matějky. Retrofuturistická skákačka se v mnohém inspiruje u osmdesátkových arkádových klasik, její audiovizuál a hratelnost se ale nevezou jen na vlně nostalgie.

Bzzzt okouzlilo zejména Lukáše, ale se Šárkou se nejprve zamysleli nad tím, jak se Bzzzt vlastně správně vyslovuje. Na tom ale v roce 4096 zas až tak nezáleží, důležitější je s robůtkem ZX8000 proskákat důmyslně navrženými úrovněmi plnými nastražených pastí. Ovládání a design úrovní, na rozdíl od retro audiovizuální stránky, úzce následuje moderní trendy ve skákačkách vyžadujících přesnost, jako jsou Celeste či Super Meat Boy.

Podle Lukáše se Matějkovi, vystupujícímu pod krycím jménem KO.DLL, povedlo dokonale zvládnout křivku obtížnosti plošinovky založené na preciznosti. Na první pohled krátké úrovně vypadají, že se nedají splnit. S každým dalším pokusem se ale daří přicházet jim víc a víc na kloub, než se dostanete do perfektního rytmu a v heuréka momentu i k další výzvě.

Není to těžké jako Dark Souls, které mají bezútěšnou atmosféru a s každou další smrtí máš pocit, že přežít vlastně nemá cenu, protože jsme stejně všichni mrtví. Bzzzt je optimističtější a každý neúspěch v něm povzbuzením,“ soudí Lukáš. K optimismu podle něj významně přispívá i výtvarná stránka. V Matějkově podání je pixelart – navzdory nadužívanosti v nezávislé tvorbě – vypiplanou výjimkou s množstvím mnohdy až překvapivých detailů.

Lukáše nadchl i chiptunový soundtrack, který pro Bzzzt dal dohromady Martin Linda. Kromě hudby, testování a lokalizace do jiných jazyků je nicméně celá hra Matějkovým sólovým projektem.

Jak by se mělo jmenovat pokračování Bzzzt? Co od retrofuturistického robota drží Šárku dál? A kdy do Questu přijde autor hry Karel Matějka? Poslechněte si celý díl Questu o fantastické české skákačce.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.