Česká skákačka Bzzzt okouzluje pixel artem i vypiplanou obtížností

24. listopad 2023

Quest tentokrát rozebírá 2D plošinovku z českých luhů a hájů – pixelartový Bzzzt od zkušeného herního vývojáře Karla Matějky. Retrofuturistická skákačka se v mnohém inspiruje u osmdesátkových arkádových klasik, její audiovizuál a hratelnost se ale nevezou jen na vlně nostalgie.

Bzzzt okouzlilo zejména Lukáše, ale se Šárkou se nejprve zamysleli nad tím, jak se Bzzzt vlastně správně vyslovuje. Na tom ale v roce 4096 zas až tak nezáleží, důležitější je s robůtkem ZX8000 proskákat důmyslně navrženými úrovněmi plnými nastražených pastí. Ovládání a design úrovní, na rozdíl od retro audiovizuální stránky, úzce následuje moderní trendy ve skákačkách vyžadujících přesnost, jako jsou Celeste či Super Meat Boy.

Podle Lukáše se Matějkovi, vystupujícímu pod krycím jménem KO.DLL, povedlo dokonale zvládnout křivku obtížnosti plošinovky založené na preciznosti. Na první pohled krátké úrovně vypadají, že se nedají splnit. S každým dalším pokusem se ale daří přicházet jim víc a víc na kloub, než se dostanete do perfektního rytmu a v heuréka momentu i k další výzvě.

Není to těžké jako Dark Souls, které mají bezútěšnou atmosféru a s každou další smrtí máš pocit, že přežít vlastně nemá cenu, protože jsme stejně všichni mrtví. Bzzzt je optimističtější a každý neúspěch v něm povzbuzením,“ soudí Lukáš. K optimismu podle něj významně přispívá i výtvarná stránka. V Matějkově podání je pixelart – navzdory nadužívanosti v nezávislé tvorbě – vypiplanou výjimkou s množstvím mnohdy až překvapivých detailů.

Lukáše nadchl i chiptunový soundtrack, který pro Bzzzt dal dohromady Martin Linda. Kromě hudby, testování a lokalizace do jiných jazyků je nicméně celá hra Matějkovým sólovým projektem.

Jak by se mělo jmenovat pokračování Bzzzt? Co od retrofuturistického robota drží Šárku dál? A kdy do Questu přijde autor hry Karel Matějka? Poslechněte si celý díl Questu o fantastické české skákačce.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.