Chátrající sudetské památky? Projekt Monument/um Lenky Dusilové a VJ Aeldryna podpoří jejich obnovu
Čtyřdílný cyklus představení MONUMENT/UM je benefiční projekt, který se o nadcházejících prázdninových sobotách uskuteční v severních a západních Sudetech. Jeho autoři Lenka Dusilová a VJ Aeldryn z kolektivu Lunchmeat na něm odprezentují společné audiovizuální vystoupení. „Z tipů na 60 památek jsme nakonec navštívili patnáct, ze kterých vykrystalizovala finální čtveřice – kostel, hrad, továrna a lázně. Veškeré vstupné půjde přímo na jejich obnovu,“ vysvětluje dvojice.
Kořeny projektu Monument/um sahají do roku 2015, kdy Lenka Dusilová spolupracovala s Jakubem aka VJem Aeldrynem na svém koncertu v rámci pražského festivalu Spectaculare. „Potom jsme společně vystoupili v Duchcově, kde jsme podpořili Reinerovu fresku a potkali jsme tam skvělého kastelána Mariana Hochela,“ vysvětluje Jakub. „Došli jsme k závěru, že méně známých a chátrajících památek, které stojí za to lidem představit, je daleko víc. Dostali jsme tipy asi na šedesát z nich a 15 jsme jich nakonec jedno léto a podzim objeli.“
Finální čtveřice v podobě kostela Navštívení Panny Marie v Horním Vítkově – Chrastavě, Horního hradu – Hauenštejna v Ostrově nad Ohří, Jablečných lázní v Jablonci n. Nisou a Fabriky Temný Důl v Horním Maršově nakonec vykrystalizovala mimo jiné tím způsobem, že některá z míst museli Lenka s Jakubem vyloučit kvůli špatné statice či nevhodnému zázemí. „Prostory musely být bezpečné pro performance. Zajímal nás také příběh a historie té památky a to, co s ní její vlastníci mají nadále v úmyslu, jaké mají plány do budoucna,“ zmiňuje dvojice další z kritérií výběru.
Jak se genius loci jednotlivých míst odrazí v samotném vystoupení a co na návštěvníky čeká za „doprovodný“ program? Jakou souvislost má s projektem skladba Indiánky, kterou Lenka Dusilová natočila s kapelou Baromantika? Poslechněte si celý rozhovor!
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.